DTP'li vekiller geceyi Meclis'te eylemle geçirdi

DTP'li vekiller geceyi Meclis'te eylemle geçirdi
DTP'li vekiller geceyi Meclis'te eylemle geçirdi

DTP?nin eylemi, 1 Mayıs görüşmelerinin sonra ermesinden sonra saat 23.30 sıralarında sona erdi. Gazeteciler görüntü aldıktan sonra ayrılırken bazı DTP?liler zafer işareti yaptı. FOTOĞRAF: AFP

DTP Grubu, hapisteki partililer nedeniyle Meclis'te oturma eylemi yaptı
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - DTP’li milletvekilleri, partilerine yönelik gözaltı ve tutuklamaları protesto için geceyi Meclis’te oturma eylemi yaparak geçirdi. 
DTP’lilerin oturma eylemi, 1 Mayıs’ın tatil edilmesini öngören yasa tasarısının görüşmeleri sonrası gece 23.30’da başladı. Milletvekilleri salondan ayrılırken DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve 20 milletvekili ile ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras sıralarından kalkmadı. Bu arada AKP’li Ayşenur Bahçekapılı DTP’lilerin yanına giderek sohbet etti. CHP’li Mustafa Özyürek ve Ali Arslan da DTP’lileri eylemden dolayı kutladı.
Eylemin başlamasının ardından gazetecilerin bir süre görüntü almasına izin verildi. Ancak daha sonra gazeteciler basın locasından çıkarıldı. Bu sırada bazı DTP’li vekiller gazetecilere el sallayıp zafer işareti yaptı.
Meclis Başkanı Köksal Toptan, DTP’lileri eylemden vazgeçirmek için iki kez girişimde bulundu ancak sonuç alamadı. Eylem sırasında idare amirleriyle birlikte Genel Kurul salonuna giren Toptan, salonda, DTP’li milletvekilleri ile tokalaştı ve eylemlerini sona erdirmeleri için bir kez daha girişimde bulundu. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Toptan, Türk’e, “Hiç olmazsa sen git” dediğini aktardı. 
Milletvekillerinin Toptan’a, polise taş attıkları gerekçesiyle tutuklanan çocukların durumunu anlattığı ve Meclis’in konuyu araştırmasını istediği öğrenildi. Toptan ise konuyu araştırmak için Meclis Çocuk Haklarını İzleme Komitesi’ni bölgeye göndereceklerini söyledi. Toptan, yanında bulunan AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt’a dönerek, “Arkadaşlar senle irtibata geçsinler, programı yapın” dedi.

Türkü, şiir, kitap...

DTP’li milletvekilleri, Geceyi Genel Kurul’da, sohbet ederek, şarkı, türkü ve şiirler okuyarak geçirdi. Bazı milletvekilleri, yanlarında getirdiği kitabı okudu. Genel Başkan Türk ise, 23 Nisan özel oturumunda yapacağı konuşmayı hazırladı. Milletvekillerine, sekreter ve danışmanlar tarafından tatlı, pasta, börek, meyve ve çay servisi yapıldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde yorgunluğa yenik düşen Ufuk Uras ile Muş Milletvekili Nuri Yaman koltukta bir süre uyudu. Türk, arkadaşlarının ısrarı üzerine gece saat 03.00 sıralarında eve giderken, sorunların parlamento zemininde tartışılmasına olan inançlarından dolayı eylemi Meclis’te yaptıklarını dile getirdi.
Eylem sabah saat 08.00’de sona erdi.
Meclis’te en son 2002 yılında DYP Karabük Milletvekili Mustafa Eren  oturma eylemi yapmıştı.