DTP'liler 'Barış Grubu'nu şenliklerle karşılıyor

DTP'liler 'Barış Grubu'nu şenliklerle karşılıyor
DTP'liler 'Barış Grubu'nu şenliklerle karşılıyor
Bir grup PKK'lının Kuzey Irak'tan Barış Grubu olarak Türkiye'ye gelip, teslim olmasını tarihi gün olarak ifade eden DTP'liler birçok şehirde şenlik ve kutlama yapıyorADANA'da DTP'liler, Kuzey Irak'tan 8 kişinin, Barış Grubu olarak Türkiye'ye gelip, teslim olmasını tarihi gün olarak ifade edip, def çalarak ve çalınan şarkılar eşliğinde halay çekerek günü kutladı. DTP'lilerin kutlama sırasında attıkları sloganlarda barışı unutması dikkat çekti, partili yöneticiler de sloganların güne özel atılması için uyarıda bulundu.
Beşocak Meydanı'nda toplanan DTP'li yaklaşık 500 kişi, burada def çalıp, halay çekti. Bir süre meydanda oynayan grup, daha sonra Cemal Gürsel Caddesi'ndeki DTP İl binasına yürüdü. "Kürdistan dağlarında Mehmetçik'in işi ne?", "Barıştan yanayız, savaşa da hazırız", "Barışa uzanan eller kırılsın", "Yaşasın halkların kardeşliği", "PKK'yı yaratan Öcalan'a bin selam" sloganları atan grup, geniş güvenlik önlemi altında yürüyüşlerini tamamladı. 300 metrelik yürüyüş sırasında, kentin en kalabalık araç trafiğine sahip caddelerinden Cemal Gürsel Caddesi'nde trafik kesildi. DTP'liler, cadde üzerinde il binasının de bulunduğu Kelebek Pasajı'nın önünde kurulan ses düzeniyle çalınan şarkılar eşliğinde eğlenmeyi sürdürdü. Polis geniş güvenlik önlemi alırken, çiçekçi mi, yoksa partili mi olduğu anlaşılamayan bir kişi, çevik kuvvet polisleri ile sivil polislere gül dağıttı. Katılanların barışa aykırı sloganlar da atması üzerine DTP yöneticileri, "Bugünün önemine uygun düşecek şekilde hareket edelim. Güne uygun sloganlar atalım" diye grubu uyardı.
Çoğu kadın olan gruba konuşan DTP Adana İl Başkanı Osman Doğan, "Kürt sorununun çözümü konusunda önemli bir sürece girmiş bulunmaktayız. Bilindiği gibi Brez (Sayın) Öcalan'ın çağrısı üzerine PKK barış ve çözüme şans tanıma, demokratik siyasetin önünü açma adına Türkiye'ye barış grupları gönderme kararı aldı. Hükümetin tutumundan dolayı demokratik açılım sürecinin ve siyasetin kilitlendiği süreçte PKK'nın almış olduğu bu kararı, son derece önemsediğimizi ve tarihi nitelikte bir adım olarak gördüğümüzü ifade etmek istiyoruz. Süresi uzatılan sınır ötesi operasyon tezkeresi, sürdürülen askeri operasyonlar ve halk üzerinde yoğunlaştırılan baskılar karşısında PKK'nın hem eylemsizlik kararını devam ettirmesi, hem de çözüm sürecinin önünü açması amacıyla barış grubunun Türkiye'ye gelmiş olması barışta ne kadar ısrarcı olduğunun görülmesi açısından herkes tarafından doğru okunmalıdır" dedi.
DTP'liler, trafiğe kapatılan caddede eğlenmeyi sürdürüyor.


"BARIŞ GRUBU" İÇİN VAN VE HAKKARİ´DE KUTLAMA 
Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Kuzey Irak'taki Kandil Dağı ile Musul yakınlarındaki Mahmur Kampı'ndan Türkiye'ye 'Barış Grubu' adı altında gelecek 34 kişi için Van, Hakkari ve ilçelerinde kutlamalar yapılıyor.

Öcalan'ın avukatları aracılığı ile yaptığı çağrı üzerine 'Barış grubu' olarak Türkiye'ye Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'ndan 4'ü kadın 8 PKK'lı tile Türkiye'den göç ederek Musul yakınlarındaki Mahmur Kampı'na yerleşenlerden 4'ü çocuk 26 kişi yola çıktı.
Türkiye'ye ye gelecek Barış grubu için Van, Hakkari, ve ilçelerinde DTP tarafından organize edilen kutlama programı yapılıyor. Van'da Sabah Saat 10.00 'da itfaiye Meydanında toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Kürtçe müzik eşliğinde ellerine aldıkları sarı-kırmızı-yeşil bezlerle halay çekmeye başladı. Halaya üniformalarıyla öğrenciler de katıldı. DTP'li Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nında katıldığı mitingte, ayrıca "Barış elçilerimizi sevgiyle kucaklıyoruz" pankartı açıldı. Murat Karayılan'ın Roj TV'deki konuşmasının da miting alanına kurulan ekrandan halka dinletildi.
Sabah saatlerinde başlayan kutlamalarda polisin güvenlik önlemleri almaması da dikkat çekti. Bu arada, Hakkari ve Yüksekova kutlamalar ise saat 13.30'da başlayacak. Hakkari'deki kutlamalar DTP İl binasının da bulunduğu ve trafiğe kapatılan Altay Caddesi'nde, Yüksekova'daki kutlamalar ise Kültür Mahalesi'nde yapılacak. Çukurca ve Şemdinli'deki kutlamaların da aynı saatlerde başlayacağı belirtiliyor.(dha)