DTP'liler Öcalan'ı kutlayamadı

DTP'liler Öcalan'ı kutlayamadı
DTP'liler Öcalan'ı kutlayamadı

Güvenlik güçleri, DTP Milletvekili Akat?ın da içinde bulunduğu gruba tazyikli su sıktı. Akat sert tepki gösterdi. FOTOĞRAFLAR: DHA

DTP'li vekiller ve belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 5 bin kişi, Abdullah?Öcalan'ın doğum gününü köyünde kutlamak istedi. Güvenlik güçleri tazyikli su ve biber gazı kullanarak kalabalığı dağıttı, iki kişi hayatını kaybetti

ŞANLIURFA - PKK?lideri Abdullah Öcalan’ın doğduğu köye giderek ‘60. doğum günü’ kutlaması yapmak isteyen, aralarında DTP’li milletvekilleri ve belediye başkanlarının da bulunduğu 5 bin kişiyi polis ve jandarma tazyikli su ve biber gazı sıkarak durdurdu. Kalabalıktan ayrılıp tepeye çıkan yaklaşık 500 kişi, güvenlik önlemi alan jandarma ve polise taş ve molotofkokteyli atarak saldırdı. Başından taşla yaralanan iki gösterici hayatını kaybetti.
Çeşitli illerden önceki gün Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesi’nin Onbirnisan Beldesi girişindeki boş alana gelen PKK sempatizanları, burada kurulan çadırlarda geceledi. Kalabalık, dün aralarına DTP milletvekilleri İbrahim Binici, Ayla Akat Ata, Gülten Kışanak ve DTP’li bölge belediye başkanlarının da katılımıyla, Öcalan’ın 60’ıncı doğum gününü kutlamak için Halfeti İlçesi’ne bağlı Ömerli Köyü’ne doğru araçlarla hareket etti.
Kalabalık, Ömerli Köyü’ne 20 kilometre kala, geçici güvenlik bölgesi ilan edilen bölgede güvenlik güçleri tarafından durduruldu. Saat 12.00 sıralarında araçlardan inen kalabalık, yaya olarak köye gitmek için yürümek isteyince engellendi. Kalabalık arasından ayrılan 500 kişilik grup, tepelik bölgelere çıkarak buradan asker ve polislerin üzerine taş ve molotofkokteyli attı. Güvenlik güçleri de tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ederek, gruba müdahale etti. Kalabalık sık sık Türkçe ve Kürtçe olarak PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan attı.

Milletvekiline tazyikli su
Güvenlik bölgesinde bekletilen ve aralarında DTP Milletvekili Ayla Akat Ata’nın da bulunduğu 150 kişilik grup yürümek isteyince, polis panzerle üzerlerine tazyikli su sıktı. Ata da tazyikli su altında kaldı. Biber gazından da gözleri etkilenen  Ata tepki gösterdi, güvenlik güçleri, bir süre daha su sıkmaya devam etti. Bu arada zaman zaman polise taş atan tepelikteki kalabalık, yere yan yana oturup Abdullah Öcalan ve PKK yazısı oluşturdu.
Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ata Kalkan, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanı Albay Şükrü Cumhur, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar da güvenlik bölgesinde olayların kontrol altına alınmasıyla ilgili çalışmaları koordine etti.
DTP’li milletvekilleri Vali Yusuf Yavaşcan ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ata Kalkan ile bir süre görüştüler. Görüşmenin ardından İbrahim Binici, megafonla taş atan göstericileri durdurmak için anonslar yaptı. Gösteri bir süre sonra sora erdi, ancak bir ölüm haberi geldi.
 27 yaşındaki Mustafa Dağ ve Mahsum Karaoğlu adlı eylemciler, kaldırıldığı Birecik Devlet Hastanesi’nde hayatlarını kaybetti.  Ölenlerin yakınları hastanenin önünde  toplandı. Hastaneye kimseyi sokmayan polis, içeri girmek isteyen DTP’li Ata’yı da engeledi. Ölen kişi ile yaralının yakınları polislere taş ve meyve sandıklarıyla saldırdı, bir polis yaralandı. (dha)