DTP'liler yargıya isyan etti

DTP'li milletvekilleri, 'yasama dokunulmazlığı konusunda çifte standart' uygulandığı gerekçesiyle, haklarında açılan davalara katılmama kararı aldı.

ANKARA- DTP'li milletvekilleri, 'yasama dokunulmazlığı konusunda çifte standart' uygulandığı gerekçesiyle, haklarında açılan davalara katılmama kararı aldı. Vekiller ifade vermeye de gitmeyecek.
Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, davaları düşürülmeyen Aysel Tuğluk, Ayla Akat Ata ve Sebahat Tuncel'in durumunu değerlendirdi. Kaplan, seçimden önce veya sonra işlendiği iddia edilen bir suç ile ilgili Meclis kararı olmadıkça milletvekilinin yargılanamayacağını söyledi. Ağır cezayı gerektiren suçlar ve Anayasa'nın 14. maddesindeki hükmün bunun dışında tutulduğunu belirten Kaplan, bu durumda konunun TBMM Başkanlığı'na bildirilmesi gerektiğini vurguladı. Davaların Anayasa'nın 14. maddesi uyarınca sürmesinin yasalara aykırı olduğunu savunan Kaplan, "DEP'li vekiller hakkında 1994 yılında dahi böyle bir uygulamaya gidilmedi" dedi.