DTP'lilere, 'PKK'yla koordinasyon' baskını

15 ilde, bazı belediyelerin de basıldığı operasyonda üçü DTP Genel Başkan Yardımcısı 51 kişi gözaltına alındı. Suçlama, 'PKK'nın Türkiye koordinasyon birimiyle bağlantılı olmak' DİYARBAKIR - Eğitim dernek ve vakıfları ile rektörlerin hedef alındığı son Ergenekon operasyonundan bir gün sonra ‘adres’ DTP oldu. PKK’nın Türkiye’deki faaliyetlerini yönetip, yürüttükleri ileri sürülen kişi ve kurumlara yönelik operasyonlarda, aralarında üç DTP Genel Başkan Yardımcısı ile Öcalan’ın avukatının da bulunduğu 51 kişi gözaltına alındı. Operasyonun, PKK üyesi sekiz kişiden oluşan ‘Türkiye koordinasyon birimi’nin teknik takibi, telefonlarının dinlenmesi, banka hesap hareketlerinin incelenmesi sonucu başlatıldığı öğrenildi.
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, bir yıldır sürdürdüğü çalışmalar sonunda, Başsavcılık izniyle, dün sabah 04.00’te Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Aydın, Adana, Elazığ, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Hakkari, Bingöl, Van, Batman, Mardin ve ismi belirtilmeyen bir başka ilde toplam 57 noktaya operasyonu başlattı. Valiliğin açıklamasına göre baskın yapılan il sayısı 12’ydi ancak aranan bazı kişilerin başka şehirlerde olması nedeniyle operasyon 15 kente sıçradı.

Çuval çuval belge alındı
Diyarbakır’daki operasyonda Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait Konukevi ile aynı binada bulunan GAP Belediyeler Birliği, 29 Mart yerel seçimlerinde seçim yasaklarına uymadığı gerekçesiyle 12 gün kapatma cezası alan yerel Gün TV basıldı. GAP Belediyeler Birliği’ndeki aramada bilgisayar kayıtları, çok sayıda belge ve evraka el konuldu. Gün TV’den ise görüntü kayıtları, bilgisayar kayıtları ile birçok belge alındı.
Diyarbakır’da DTP’li yöneticilerin evlerine de aramalar yapıldı. DTP Genel Başkan Yardımcıları Kamuran Yüksek, Bayram Altun, DTP Diyarbakır il yöneticileri Celal Yoldaş, Mehmet Akın, eski DTP İl Başkan Yardımcısı Musa Farisoğulları, parti yöneticileri Engin Kutay, Kemal Aktaş, GAP Belediyeler Birliği’nden Arslan Özdemir, Roze Erdede, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in danışmanı Ahmet Zirek, Gün TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Birsin, kapatılan DEHAP eski Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu, Öcalan’ın avukatlarından Siracettin Irmak gözaltına alındı.
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yapılan operasyonda aralarında DTP Genel Başkan Yardımcısı Selma Irmak, Kızıltepe Belediye Başkan Yardımcısı Senanik Önen’in de olduğu 18 kişi yakalandı.
Batman’da DTP’li Belediye Başkanlığı’na düzenlenen operasyonda, önce Belediye Konukevi’nde kalan İmar İşleri Müdürü Heval Erdemli gözaltına alındı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden bir hafta önce Batman Belediyesi’ne atanan Erdemli’nin gözaltına alınmasından sonra polis İmar İşleri Müdürlüğü’nde arama yaptı. Aramada, Erdemli’nin bilgisayarı, CD’leri ile müdürlükteki bilgisayar kayıtları ve evraka el konuldu.
Tunceli’de ise Belediye Başkan Yardımcısı Alican Ünlü’yü gözaltına alan polis, belediyede yaptığı aramada birçok bilgisayar kayıtları ile belgelere el koydu. Diyarbakır’da gözaltına alınan bir kişinin Elazığ’daki evi de basılarak bazı belgeler ve bilgisayar kayıtları alındı.
Diyarbakır’da, PKK’nın yürütme konseyi olarak bilinen ve başkanlığını Murat Karayılan’ın yaptığı Kürdistan Demokratik Topluluğu’nun Türkiye koordinasyon birimi sorumluları arasında bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan Kemal Aktaş’ın, Şanlıurfa’da bulunan kardeşi Cemal Aktaş’ın evinde de arama yapıldı.
Gözaltına alınan Gaziantep DTP İl Yönetim Kurulu üyesi Hasan Üner’in 1992’de PKK ile girilen silahlı çatışmada yer aldığı ileri sürüldü. belirtildi. Üner’in PKK’nın Gaziantep’te örgütlenmesini üstlendiği de iddia edildi.

Cezaevinden Kandil’e
Zanlılardan sekizinin PKK’nın ‘Türkiye koordinasyon birimi’nde görevli üst düzey kişiler oldukları ve Güneydoğu’da sivil itaatsizlik eylemlerini organize ettikleri öne sürüldü. Bu kişilerin, 1 Haziran 2005’te değiştirilen infaz yasası kapsamında cezaevinden çıktıktan sonra çeşitli tarihlerde PKK’nın Kandil Dağı’ndaki kongre ve konferanslarına katıldıkları, aldıkları talimatlar doğrultusunda örgütün siyasallaşmasına yönelik faaliyetlerde bulundukları ifade edildi.
DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, il başkanlığı önünde toplanan yaklaşık 300 kişiye hitap ederken hükümeti suçladı:
“Operasyon DTP’nin siyasi iradesini yıkmaya, yalnızlaştırmaya yöneliktir. Gözaltılara ilişkin bilgi verlimiyor. Adam kaçırır gibi ve hukuksuzca gözaltı yapılıyor.” (dha)