DTP'lilere yönelik operasyonda 7'si başkan 23 tutuklama

Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi'ne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 36 kişiden 23'ü tutuklandı. Tutuklananlar arasında 7 belediye başkanı da var.
Nöbetçi mahkemeye sevkedilen 28 kişiden, aralarında halen görevde bulunan 7'si belediye başkanı 23 kişi tutuklanırken, aralarında Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ın da bulunduğu 5 kişi serbest bırakıldı.

Mahkemece tutuklanan halen görev başında olan belediye başkanları Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay, Diyarbakır merkez Sur İlçesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, merkez Kayapınar İlçesi Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Şırnak’ın Cizre İlçesi Belediye Başkanı Aydın Budak, Şanlıurfa'nın Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin, Mardin'in Kızıltepe İlçesi Belediye Başkanı Ferhan Türk.
Mahkemede ayrıca, DEP eski Milletvekili ve Demoratik Toplum Kongresi Sözcüsü Hatip Dicle, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Şimşek, kapatılan DTP'nin eski Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı, İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, Batman eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Viranşehir eski Belediye Başkanı Emrullah Cin, Ergani eski Belediye Başkanı Nadir Bingöl, Dicle eski Belediye Başkanı Abdullah Akengin, Cebrail Kurt, Fethi Suvari, Ramazan Debe, Abbas Çelik, Sabahat Onar, Kazım Kurt ve Ahmet Makas tutuklandı.


SADAK SERBEST
Nöbetçi mahkemede Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Diyarbakır'ın Çınar İlçesi Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, Silvan eski Belediye Başkanı Fikret Kaya, ile BDP üyesi Adil Erkek ve Yaşar Çelik'in serbest bırakılmasına karar verdi.
23 kişinin ‘terör örgütü yöneticiliği’, ‘terör örgütü üyeliği’, ‘terör örgütünün talimatları doğrultusunda hareket etmek’ gerekçeleriyle tutuklandığı açıklandı.


TUTUKLANMALAR ÖFKEYE NEDEN OLDU

PKK'nın gizli sivil yapılanması olduğu iddia edilen Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi'ne (KCK/TM) yönelik dün yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan 34 kişiden, bugün sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece 23'ünün tutuklanması öfkeye neden oldu. Büyükşehir Belediye Başkanlığı önündeki Elazığ Caddesi üzerinde oturma eyleminde bulunan aralarında milletvekilli ve belediye başkanlarının da bulunduğu grup adliyeye yürümek istedi. Ancak, polis gruba izin vermedi. Milletvekili Selahattin Demirtaş, polisten önlerinin açılmasını isteyerek, “Bizim önümüzü açın, savcılığa gidip kendimizi ihbar edeceğiz. Biz de arkadaşlarımız gibi aynı şekilde yargılanmak istiyoruz. Taşkınlık çıkmasını istemiyoruz. Otobüsleri getirip bizi içine koyup, bizi de adliyeye götürün. Biz kendimizi ihbar ediyoruz. İnanın biz şiddet istemiyoruz, taşkınlık da istemiyoruz. Biz arkadaşlarımızın işlediği suçla aynı suçu işliyoruz. Bizi almanız için ısrar ediyoruz. Savcı sudan sebeplerle arkadaşlarımızı aldı, bizi de alsın” dedi.
Diyarbakır Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak’a Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Yahudilere yapılanların aynısı Kürtlere ve Kürt siyasetçilerine yapılmaya çalışılıyor. Lütfen bizi tutuklayın, DİSK Genel sekreterime, ‘Toplu konut ideresinin alt yapısına neden zarar verdiniz diye sorulmuş’, o zararı ben verdim. Selim Sadak, Necdet Atalay ne yaptıysa aynısını ben yaptım. Onların hepsi ne yapmışsa, ben de aynısını yapmışım. Gelin hepimizi tutuklayın, onursuzluğu kabul etmiyoruz. Tutuklanan tüm arkadaşlarımızın işledikleri suç neyse onların suçlandıkları husus neyse, peşinen hepsini kabul ediyoruz. Adalet mülkün temelidir, adalet tecelli olmazsa, mülk zarar görür. 80 yıldır Kürtler adalet arıyor. 80 yıldır adalet arıyoruz. Adalet tecelli edinceye kadar da biz burada bulunanlar yaşamımızı durduruyoruz. Ya onlar bırakılacak, ya da biz zindana gideceğiz. 9 aydır biz hizmet yapamıyoruz, 10 günde bir operasyon yapıyorsunuz. Gelin hepimizi alın, kenti siz yönetin” dedi.
Baydemir, polislerle bir problemleri olmadığın, hükümetle prablemleri olduğunu belirterek, bir taşkınlık çıkarmak istemediklerini de sözlerine ekledi.
Milletvekili Sebahat Tuncel ise polis müdürüne, “Sizinle diyalog kurmak istemiyoruz. Buraya Başbakan gelsin. Diyalog kurmak istiyorsa o kursun” dedi.
Milletvekili Gültan Kışanak ise, “AKP’nin gücü yetiyorsa, alsın sandığı koysun, boyunun ölçüsünü görsün. Bizim karşımıza polisi, talimatla çalışan savcıları, hakimi çıkarmasın. Gücü yetiyorsa, güveniyorsa çıksın sandıkla boyunun ölçüsünü alsın. Boyu kaç kırıştır görsün. Gereğini yapın hepimizi alın” dedi.
Diyarbakır Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak, milletvekillerine, taleplerini savcıya ileteceğni belirterek, yanlarından ayrıldı. Bir süre sonra dönen Burunak, savcıyla iletişim kuramadığını söyledi. Bunu üzerine milletvekilleri, kendilerinin alınıncaya kadar bölgede kalacaklarını ve eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

SERBEST BIRAKILANLAR DA EYLEMDE
Bu arada Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ın da bulunduğu nöbetçi mahkede serbest bırakılanlar, oturma eylemine katıldı.
Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, tutuklanan arkadaşlarımızın durumunu görünce nefesim düğümlendi. Kürt halkının mücadelesi devam edecektir. Ben de arkadaşlarım bırakılıncaya kadar oturma eylemine katılacağım” diye konuştu.

CA(GG/CY) (FOTOĞRAF)