DTP'nin başkan adayı konuştu: Başkan olmayacağım

DTP’nin 8 Kasım’da Ankara’da yapılacak olağanüstü kongresinde genel başkan adayı olarak adının açıklanmasından bu yana konuşmayan Diyarbakır Yenişehir Beldesi Belediye Başkanı Fırat Anlı, görevi geri çevirdi

FERİT ASLAN

DİYARBAKIR - DTP’nin 8 Kasım’da Ankara’da yapılacak olağanüstü kongresinde genel başkan adayı olarak adının açıklanmasından bu yana konuşmayan Diyarbakır Yenişehir Beldesi Belediye Başkanı Fırat Anlı, sessizliğini bozdu. DTP’nin genel başkan adayı olmayacağını açıklayan Başkan Anlı, adının genel başkan adayı olarak geçmesinin kendisini onurlandırdığını, ancak belediyedeki görevini sürdüreceğini söyledi.

DTP’nin Diyarbakır’da 26 Ekim’de yaptığı, ‘Demokratik Toplum Kongresi’nde, 8 Kasım’da yapılacak olağanüstü genel kurulda genel başkan adayı olarak adı açıklanan ve o günden beri sessizliğini koruyan DTP’li Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, bir haftalık suskunluktan sonra genel başkan adayı olmayacağını açıkladı.

Fırat Anlı açıklamasında, DTP’nin Türkiye’de ‘Barış Projesi’ni neredeyse tek başına yürüttüğünü ve bu siyasal partinin ilgi odağı olmasının doğal bir durum sayılabileceğini belirterek şunları söyledi: “Ancak barış için böylesi anlamlı ve değerli girişimlerde bulunan ve ciddi riskler alıp bedel ödeyen bir siyasi hareketin, her kesim tarafından aynı iyi niyetle takip edilmediği de bilinen bir gerçektir. Geçmişte parti yöneticileri, üyeleri barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesi verdikleri için çok ağır bedeller ödediler. Ne yazık ki bugün de ödemeye devam ediyorlar.”

‘GENEL BAŞKAN ADAYLIĞINA BEN TALİP OLMADIM’

Fırat Anlı, 15 yılı aşkın bir süredir var olan bir geleneğin üyeliğini kesintisiz bir şekilde sürdürdüğünü belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm bu tartışmalar içinde şahsımın ismi de kongrede görev alacak arkadaşlar arasında geçmektedir. Her şeyden önce adımın geçmesi dahi, benim için büyük bir onurdur. Geçmişten beri içinde yer aldığım demokrasi ve barış mücadelesinin, hak etmediğime inandığım birçok önemli mevkide bulundum, bugün de benzer bir görevi yürütmeye çalışıyorum. Üyesi ve gönüllüsü olduğum bu siyasi geleneğin hiçbir aşamasında talip olmadım. Hep görev anlayışıyla yaklaştım. Bundan sonra da bu durum değişmeyecektir.”

Başkan Anlı, yaptıkları değerlendirme ve tartışmalar sonucu yürütmeye çalıştığı mevcut görevinin devam etmesi yönünde güçlü bir eğilimin oluştuğunu vurguladı, “Bizi göreve getiren halkımıza verdiğimiz sözün gereği olarak da bu görevi zamanında sonlandırmanın doğru olacağı görülmektedir. Bu vesileyle siyasi hareketimizin yerel yönetimlere ve özellikle Diyarbakır’a verdiği önemin görülmesi açısından bu tartışmaların önemli olduğunu görüyorum” dedi.

Herhangi bir görev alıp almamaya bakmaksızın, bundan sonra da halkının ve partisinin hizmetinde olacağını, kongre de görev alacak tüm arkadaşların yanında ve hizmetinde olduğunu kaydden Anlı, “Düşünce, eleştiri ve önerileriyle bu dönem görüşlerini paylaşan, halkın çıkarları adına hareket etme kaygısı taşıdığından bir an bile kuşku duymadığım değerli kanaat önderlerinin yaklaşımlarına ve duydukları güvene layık olmadığıma inanarak ve istemeden de olsa böylesi bir tartışmanın konusu olmanın vicdani rahatsızlığını duyarak, bundan sonra halkımın ve partimin hizmetinde olduğumu, olacağımı tüm yüreğim ve içtenliğimle belirtiyorum” diye konuştu. (dha)