DTP'nin kapatılmasına en sert tepki sokaktan geldi

DTP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılma kararının açıklanmasının ardından Türkiye'nin birçok ilinde protesto gösterileri yapıldı. Hakkari'de sabahın erken saatlerinde başlayan gösteriler devam ediyorDTP’nin kapatılma kararının açıklanmasının ardından Hakkari güne gergin başladı. Kepenklerin kapalı olduğu Hakkari’de aralarında çok sayıda öğrencinin de bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, Belediye önünde toplanmaya başladı. Kalabalık buradan da PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıp, Kürtçe marşlar okuyarak DTP binası önüne kadar yürdü.
DTP İl Başkanı Hivzullah Kansu burada kalabalığa yönelik bir konuşma yaptı. İl Başkanı Kansu, bin asırdan beri Kürt halkına yönelik inkar ve imha politikaları yürütüldüğünü, bu politikalara rağmen Kürtlerin mücadelesinin devam ettiğini belirterek, “Kürtleri bu politikalarla bitiremezler. Şu ana kadar 5 parti kapatıldı. Ama çözemediler. Anayasa Mahkemesi biliyorsunuz DTP’yi de kapattı. 37 kişi de yasaklı olabilir ama Kürtler 37 kişiden ibaret değildir. Kürtler kendilerine öyle bir yer edinmişyerdir ki, dünyanın en süper gücü Amerika bile gelse yok edemez” dedi.

UYARILARA ALDIRMADILAR
Kansu, kalabalığa saat 14.00’te basın açıklamaları olduğunu ve herkesi DTP binası önüne beklediklerini belirterek, kalabalığın sessizce dağılmasını istedi. Ancak buradan ayrılan bir grup, bu kez de Hastane Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. DTP’li görevliler burada önlem alarak olayların çıkmasına engel olmaya çalıştı. Kalabalık bir süre bu caddede yürüdükten sonra tekrar geri dönerek bu kez Çevre Yoluna yöneldi.

2 POLİSİ LİNÇTEN KURTARDILAR
Çevre yolu üzerinde gördükleri bir panzeri yuhalayan kalabalık orada bulunan 2 sivil polisi görünce bu kez de bunlara saldırmaya başladı. Bir grup DTP’li araya girerek, güvenlik şubede görevli polisleri linçten kurtarıp, uzaklaştırdı. Daha sonra da bölgeye zırhlı araçlar ve çok sayıda çevik kuvvet ekibi geldi. Polisler gösterici grubu, basınçlı su ve göz yaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştı. Hakkari’de ara sokaklarda olaylar devam ediyor.


KARARIN AÇIKLANMASININ ARDINDAN DİYARBAKIR'DA OLAYLAR ÇIKTI

Diyarbakırk'da, DTP'nin Anasaya Mahkemesi tarafından kapatılmasının açıklamasının ardından olaylar çıktı. Turgut Özal Bulvarı üzerinde toplanan gruplar, yolu trafiğe kapatıp ateş yaktı. Polis, grubu dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı.
Turgut Özal Bulvarı üzerindekri DTP binası önünde saat 19.00'dan itibaren gruplar toplanmaya başladı. Polis, kentte çok sıkı önlemler alırken, DTP ve Ak Parti il binalarının bulunduğu caddeyi araç trafiğine kapatıp, önlemlerini bu bölgede yoğunlaştırdı.
DTP binasına yaklaşık 200 metre uzaklıkta yolu barikatlarla kapatan yaklaşık 200 kişilik bir grup, cadde üzerinde ateşler yakarak PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. Müdahale eden polise göstericiler taş ve sopalarla direndi. Polis, grubu dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullanarak kullandı. Ara sokaklara kaçan göstericiler, çeşitli noktalarda ateşler yakarak gösterilerini sürdürdü.

ANTALYA'DA TEHLİKELİ GERİLİM

Antalya'nın Serik İlçesi'ne bağlı Kozağacı Köyü'nde, DTP'nin kapatılması kararının ardından yaşanan gerginlikte, Güneydoğulu vatandaşların çalıştığı seralar taşlandı.
Anayasa Mahkemesi'nin DTP'nin kapatılması kararını açıklamasının ardından Serik İlçesi Kozağacı Köyü'nde oturan Güneydoğulu vatandaşlarla köylüler arasında gerginlik başladı. Bölgedeki bir tarım firmasında sera işçisi olarak çalışan Güneydoğu kökenli bir gencin, köylü bir kızı taciz ettiği yolunda çıkan dedikodu üzerine başlayan gerginlik tırmandı. Köy meydanında toplanan yaklaşık 200 kişilik kalabalık, Güneydoğulu vatandaşların çalıştığı seraları taşladı. Olayın duyulmasıyla birlikte köye Serik, Manavgat ve Aksu ilçelerinden jandarma birlikleri gönderildi. Serik Kaymakamı Ahmet Ümit ile İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Gülcan Özdilek, köye gelerek vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. Köy kahvesinde toplanan kalabalığa hitap eden Kaymakam Ümit, sağduyulu davranmalarını istedi. Bu sırada jandarma ekipleri, barikat kurarak köyün giriş ve çıkışlarını tuttu. Gazetecilerin de köye girişine izin verilmedi.
Köylülerden Metin Taş, “Bir sarkıntılık olayı duyduk, kÖy merkezine geldik. Kaymakam ise köylüleri sakinleştirdi” dedi.