DTP'nin yeni lideri 'çürük' davası sanığı

Ankara Başsavcılığı, aralarında DTP'nin yeni Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da bulunduğu 183 sanık hakkında "askerliğe elverişsiz rapor almak için sahte belge düzenlemek ve kullanmaz" suçundan 5'er yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

ANKARA - Ankara Başsavcılığı, aralarında Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) yeni Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da bulunduğu 183 sanık hakkında "askerliğe elverişsiz rapor almak için sahte belge düzenlemek ve kullanmaz" suçundan 5'er yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Demirtaş, savcılığın iddiasını reddedti, raporun gerçek oduğunu, rahatsızlığının cezaevi döneminde oluştuğunu savundu. Savcı, 'kamu vicdanı rencide oldu' diyerek sanıklar arasında askerlerin olmasına tepki gösterdi.

Ankara'da geçen aylarda 'Sahte Çürük Raporu Operasyonu' kapsamında yürütülen soruşturmayı tamamlayan Ankara savcısı Şadan Sakınan iddianamesini hazırladı. Ankara 6.Ağır Ceza Mahkemesi de davayı kabul etti. İddianamede, 183 şüpheli "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak-örgüt yöneticisi veya üyesi olmak-örgüte yardım etmek", "sahte evrak düzenlemek ve kullanmak-bu suça iştirak" ile suçlanarak cezalandırılmaları istendi.

İddianamede suçlanan şüpheliler arasında geçen haftaki kongrede DTP Genel Başkanlığı'na seçilen Nurettin Demirtaş da yeraldı. Savcı, Demirtaş'ın 'sahte resmi evrak düzenlediği ve kullandığı" iddiasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapsini istedi.

İddianameye göre Demirtaş "Çankaya Askerlik Şubesi’ne başvurdum. Palu Askerlik Şubesi’ne faks çekildi, ardından şubedeki doktora muayene oldum, rahatsızlığımı beyan edince Etimesgut Askeri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’ne sevkim yapıldı, hastanede röntgenlerim çekildi, tektkikler yapıldı. Yaklaşık 15 gün sonra tekrar hastaneye müracaatımda bana çürük raporu verildi, raporu kardeşim aracılığıyla Palu Askerlik Şubesi’ne gönderdim. Herhangi bir örgüt aracılığı ile rapor almadım ve kimseye rapor için para vermedim" ifadesi ile suçlamayı reddetti.İddianamede, Demirtaş’ın, Başsavcılıkça incelenen hastane kayıtlarında herhangi bir hastane giriş ve hastanede muayene olduğuna dair kaydın ve belgenin bulunmadığına dikkat çeken Savcı, Demirtaş'ın savunmasını yeterli görmedi. İddianamede şöyle denildi:

"Demirtaş’ın, şubesinden getirtilen ve dosya içerisine eklenen raporun tamamen sahte olduğu, hastane tarafından düzenlenmediği, örgüt tarafından tamamen sahte olarak düzenlendiğinin anlaşıldığı, operasyon kapsamında örgüt liderlerinden Aytekin Demirdaş’ta yapılan aramalarda Nurettin Demirtaş’a ait sevk yazısı ve ön rapor örneğinin ele geçirildiği, Demirtaş’ın örgüt aracılığı ile sahte evrak düzenlettirdiği ve düzenlenen tamamen sahte resmi evrakı şubesine ibraz ederek kullanmak suretiyle üzerine atılı sahte resmi evrak düzenlemek ve kullanmak suçunu işlediği..."

DTP lideri Demirtaş, savcılığın suçlaması ve bunun genel başkanlığına engel olup olmayacağı konusunda Radikal'e şunları söyledi:

"12 yıl cezaevinde kaldığım süreçte fiziki rahatsızlıklarım oluştu. Bu kapsamda rapor aldım. Raporum kesinlikle sahte değil. 'Mahkumiyeti nedeni ile genel başkanlık yapamaz” şeklindeki değerlendirmeler de doğru değil. Ben genel başkanlık yardımcılığı ve genel başkan vekilliği yaptım. Yargıtay parti yöneticiliğimi onaylamıştı. O dönemde bize ihtar listesi gönderildi, o listede yer alan parti yönetimine ismim alınmadı. Ben o listede yoktum. Dolayısıyla genel başkanlığım önünde bir engel yoktur."

Asker sanıklara sitem

İddianamede, Demirtaş dışındaki 182 sanık arasında askeri teşkilatta yeralan muvazzaf asker ve emekli askerlerin bulunduğu belirtilerek şu ağır tespitler yapıldı:

"Örgüt üyesi sanıkların bir kısmının askerlik teşkilatı içerisinde yer alan muvazzaf asker, bir kısmının memur, bir kısmının da emekli asker olmalarına rağmen, kendi sıfat ve görevlerini şahsi hırs ve emellerine alet olarak kullanmak suretiyle askerliğe tabi yükümlülere sahte rapor düzenlemişler, bazı sanıklar ise askerlik bilincinin toplum değerlerinden olması ve yasal olarak her Türk vatandaşının askerlik yapmasının bir görev olduğu halde sahte evrak düzenletmek suretiyle askerlikten muaf tutulmalarını sağlamalarının günümüz şartları içerisinde kamu vicdanını rencide eden bir durum olduğu, yükümlü kişilerden bir kısmının işleri nedeniyle çürük raporu aldıkları, yapılan işlemlerden dolayı pişmanlıklarını dile getirdiği, bir kısım sanıkların ise bilinçli bir şekilde askerlikten kurtulmak için bu yolu tercih ettikleri tüm soruşturma evrakından anlaşılmıştır.

33 Kişi aranıyor

İddianamede, "örgüt lideri" olarak 1997-2004 yıllarında Etimesgut Asker Hastanesi Nöroloji bölümünde teknisyen olarak çalışan Aytekin Demirdaş ile Levent Özcan, Bülent Atilla, Turgut Gündüz, Mehmet Özkaplan, İmdat Bozkurt, Gürbüz Altınel, Veli Çırk, Süleyman Eke ve Orhan Doğanay gösterildi ve haklarında örgüt kurmak ve sahte bege düzenlemekten ceza istendi.

13 sanık hakkında suç örgütüne üye olmaktan ceza isteyen savcılık, diğer sanıkların ise sahte belge düzenlemek ve kullanmaktan cezalandırılmalarını talep etti.  Savcı, haklarında yakalama emri bulunan 33 sanık hakkındaki sahte evrak düzenlemek ve kullanmak" suçundan ceza istedi. (Radikal)