DTP'ye Avrupa'dan öğüt: Geçmişe saplanıp kalmayın

AB büyükelçileri öğle yemeğinde buluştukları DTP'lilerden barış sürecine katkıda bulunmalarını istedi.

ANKARA - AB ülkeleri büyükelçilerinin, DTP'lileri, "geçmişe takılıp kalmayın, geleceğe dönük yeni açılımlar yapın" diye uyardığı ve şiddetin durması için çaba göstermelerini istedikleri bildirildi.

AB ülkelerinin Ankara büyükelçileri, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Grup Başkanvekili Fatma Kurtalan ve Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'la öğle yemeğinde biraraya geldiler. Dönem Başkanı Portekiz'in Ankara Büyükelçisi'nin evsahipliği yaptığı yemeğe ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'un da katıldı.

Büyükelçiler yemekte, DTP'nin Meclis'te olmasından memnuniyet duyduklarını, DTP'nin de bu süreci barış sürecine katkı sağlamak için iyi kullanması gerektiğini ifade ettiler. DEP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması olayına gönderme yapan büyükelçilerin, "Geçmişe saplanıp kalmayın, geleceğe dönük yeni açılımlar yapın" dedikleri bildirildi.

Büyükelçiler, "Siyasetin şiddetle arasındaki mesafeyi demokratik yöntemlerle yoketmesi gerekiyor. Onun için bu süreçte şiddetin durması için herkesin gerçekten çaba gösterilmesi gerekiyor" diye konuştular.

Ahmet Türk'ün ise DTP olarak olanaklarının sınırlı olduğunu belirterek, "Çatışmanın durması için en çok biz çaba gösteriyoruz" dediği belirtildi.  Çalışma yemeğinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türk, "AB süreciyle ilgili siyasi parti liderleri nedüşünüyor, bu konuyla ilgili düşünceler alınıyor" dedi.

Türk, yemek sonrası yaptığı açıklamada "AB ile ilgili, siyasal süreçle ilgili düşüncelerimizi aktardık" diye konuştu. Türk, "AB dönem başkanlığı son terör olaylarıyla ilgili size herhangi bir mesaj verdi mi?" şeklindeki soru üzerine de böyle bir mesajın olmadığını söyledi. (Radikal)