DTP'ye bu kez Tunceli'de baskın

DTP'ye yönelik soruşturma ve gözaltılara dün yenileri eklendi. Tunceli'de beş DTP'li gözaltına alındı. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ DTP il başkanları hakkında 'suçu ve suçluyu övmekten' dava açıldı.

TUNCELİ - DTP'ye yönelik soruşturma ve gözaltılara dün yenileri eklendi. Tunceli'de beş DTP'li gözaltına alındı. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ DTP il başkanları hakkında 'suçu ve suçluyu övmekten' dava açıldı.
Tunceli polisi 'yaklaşan Nevruz öncesinde eylem hazırlığındaki PKK'lıların DTP'li yöneticilerle ilişki içinde olduğu istihbaratı' üzerine dün DTP il ve merkez ilçe binalarına basın düzenledi. Mahkeme kararıyla yapılan aramalarda beş DTP'li gözaltına alındı. Bu kişilerin evlerinde yapılan aramada de patlayıcı madde ve örgütsel doküman ele geçirildiği açıklandı. Patlayıcının cinsi ve miktarı açıklanmazken, operasyonların sürdüğü, bazı DTP'li yönetici ve partililerinin arandığı belirtildi. Baskının ardından DTP'liler bina önünde basın açıklaması yaptı.
'Baskı yapıyorlar'
DTP Tunceli İl Başkanı Hıdır Aytaç, partilerine karşı Türkiye genelinde bir baskı politikası uygulandığını belirterek şunları söyledi: "Polis il ve merkez ilçe binalarımızı basarak arama yaptı. Bazı parti üyelerimiz evleri basılarak gözaltına alındı. Bu antidemokratik uygulamaları kınıyoruz."
Operasyonlarla esas hedefin kutlanacak Nevruz bayramının sönük geçmesi olduğunu iddia eden Aytaç, "Halk nezdinde bizim kurumları illegal olarak göstermek istiyorlar" diye konuştu.
Edirne Cumhuriyet Savcılığı'nın 2 Aralık 2005'te DTP Edirne İl Başkanı Beşir Belke, Kırklareli İl Başkanı Yakup Aslan ve Tekirdağ İl Başkanı Hilmi Karaoğlan'ın Edirne'de düzenledikleri ortak basın toplantısında Abdullah Öcalan'dan 'Sayın' diye bahsettiklerinin basında yer almasıyla ilgili olarak başlattığı soruşturma tamamlandı. Belke, Aslan ve Karaoğlan hakkında "suçu ve suçluyu övme" suçundan iki yıla kadar hapis cezası istemiyle Edirne 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. (dha, aa)