DTP'ye 'karşılama' soruşturması

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK'lıların teslim olmaları sırasında ortaya çıkan görüntüler nedeniyle DTP hakkında soruşturma başlattı.DİYARBAKIR'DA 'BARIŞ GRUBU'NU 100 BİN KİŞİ KARŞILADI


Kuzey Irak'tan Türkiye'ye gelen 34 PKK'lının karşılanması sırasında ortaya çıkan görüntüler tartışma yaratmıştı. PKK üyeleri DTP otobüsünden halkı selamlamıştı.


DTP'Lİ TUĞLUK: ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

YARGITAY Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın Kandil'den gelen 8 PKK'lı, Mahmur'dan gelen 26 kişinin karşılanması sırasında terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan resimlerinin üzerine DTP hakkında soruşturma açmasına ilk tepki DTP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'tan geldi.
Partileri hakkındaki soruşturma haberine medyadan duyduğunu söyleyen DTP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili Demirtaş, "Zannedersem soruşma Anayasa Mahkemesi'nde devam eden DTP'nin kapatma davasına ek delil olarak sunulacak. Soruşturmaya bir anlam veremedim. DTP'ye soruşturma açılacağına bu süreci tıkayan MHP ve CHP'ye açılsaydı daha iyi olurdu" dedi.
DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, soruşturmalık bir konu olmadığını söyledi. Tuğluk,
"Silopi ve Diyarbakır'daki kitleyi DTP organize etmemiştir. Kitle kendiliğinden gelmiştir. Bu olumlu gelişmedir. İnsanlar barışa olan özlemlerini haykırmışlardır. Soruyturmanın mantığını anlamak mümkün değil" dedi.