Dubai yasası

Dubai Şeyhi el-Maktum'un yatırımının yasal zemini hazırlandı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bedelsiz arazi vermek için yasa çıkıyor. Levent'te yapılacak Dubai Towers, 70 ve 94 katlı iki gökdelenden oluşacak. Hedeflenen yükseklik 300 metre. İnşaat 2006'da başlıyor. Topbaş mutlu: "Şirket gibi düşündük. Ayrılacak arsanın değerini de SPK belirleyecek."
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul'un Boğaz siluetine dört yıl içinde 300 metrelik sarmal gökdelen eklenecek. 2006 yılında inşaatına başlanacak 'Dubai Towers'ın (Dubai Kuleleri) 70 ve 94 katlı iki gökdeleninde beş yıldızlı otel, ofis ve alışveriş merkezi bulunacak. Yüzde 49'u halka arz edilecek ortaklıkta belediyenin payı ise yüzde 20'de kaldı.
'Dubai Towers' (Dubai Kuleleri), Dubai Holding şirketlerinden Dubai International Properties (DIP) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasındaki 5 milyar dolarlık gayrimenkul ortaklığının ilk yatırımı.
Kuleler dün Çırağan Sarayı'nda Dubai Holding İcra Kurulu Başkanı Muhammed El Gergavi ve İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın düzenlediği bir basın toplantısıyla tanıtıldı.
'İstanbul'u pazarlayacağız'
Daha önce Fas, Umman ve Katar'da yatırım yaptıklarını, Türkiye ile ise Avrupa'ya açıldıklarını belirten Dubai Holding İcra Kurulu Başkanı Muhammed El Gergavi, İstanbul'u dünyaya pazarlayacaklarını vurguladı:
"Bugün açıkladığımız proje, yapılarıyla ünlü İstanbul'a yeni bir nirengi olacak. Projenin uluslararası pazarlamasını yapacağız. Amacımız İstanbul'u bölgenin finans merkezi yapacak vizyona sahip uluslararası firmaları getirmek. Türkiye Ortadoğu, Balkanlar ve eski Sovyetler Birliği ülkeleri nezdinde stratejik bir pozisyon taşıyor. İstanbul Belediyesi ile güç birliği yaparak şehrin büyümesine destek olacak yatırım programını oluşturduk. Bu yatırımla İstanbul'a binlerce kişilik istihdam olanağı sağlanacak."
Topbaş: Şirket gibi düşündük
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise "Bizim koyduğumuz sermaye 5 milyar doların yüzde 20'si. DIP ile ortaklığımız, yerli veya yabancı diğer yatırımcılarla ortaklık yapmayacağımız anlamına gelmez. Şirket gibi düşünerek, araziyi en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştık" dedi.
Arsa değeri SPK'dan
Topbaş, benzer projelerin süreceğini belirtti: "Diğer yatırımlar buna paralel, Büyükşehir'e ait ya da kamu veya özel şahsa ait arazilerin satın alınmasıyla devam edecek. Vizyon projelerin yanı sıra, sosyal içerikli konutlar, gecekondu dönüşüm projeleri de yapılacak. Mevcut arsanın değer tespiti, daha önce verilen teklifler de göz önünde bulundurularak, ticaret mahkemesi ve SPK uzmanlarının hazırlayacağı rapordaki en yüksek fiyat üzerinden belirlenecek. Kârı, pay dağıtımı veya şirket bünyesinde yeni yatırımlar şeklinde kullanabiliriz" diye konuştu
Mimarlar Odası: Şımarıklık
Dubai Kuleleri tartışılmaya başladı.
Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci: Siyasi idarenin şehircilik kültüründen nasibini alamamış olmasından yararlanan bir şımarıklık. 300 metre yüksekliği İstanbul'un altyapısı ve silueti kaldırmaz.
Şehir Plancıları Odası Başkanı Erhan Demirdizen: Kilitlenen akslarda hâlâ çok büyük yatırımlar yapılıyor. İstanbul yaşanamaz bir kent hale geliyor. Kimse gidip gelemezse o 300 metrelik kule ne işe yarayacak? İstanbul'un genel planı içersinde ele alınmadan projeler kotarılmaya çalışılıyor.
2008'de bitecek
Dubai Towers,, İETT'den İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) devredilen Levent'teki 46 bin metrekarelik arazi üzerinde yükselecek. Proje 500 milyon dolar maliyetle 2008'e kadar tamamlanacak. Projede İBB'nin payı yüzde 20, Dubai Holding'in payı yüzde 80 olacak. Şirketin yüzde 49'u İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) tarafından halka arz edilecek. İETT'nin arazi bedeli Serbest Piyasa Kurulu (SPK) uzmanlarının raporunda en yüksek fiyattan belirlenecek.
Kat sınırı var mı?
Gökdelenlerin bölge altyapısına bir zararı olmayacağını savunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yapıların 'üç emsal kuralı'na uygun şekilde, yatay veya dikey değişiklikle uygulanabileceğini söyledi.
Dubai Holding iki sarmal gökdelen şeklindeki alışveriş merkezi için 300 metre yükseklik düşünüyor. Mevcut kanunlara göre, yapı yüksekliklerinde 'üç emsal' kuralı işliyor. Buna göre, yapının toplam alanı arsasının üç katını aşamıyor. 46 bin metrekarelik arazide üç emsale göre yapı alanı 138 bin metrakere ile sınırlı. İBB yetkililerinin verdiği bilgiye göre; 70 ve 94 kat üzerinden düşünülen gökdelerin yüksekliği projede yapılacak değişikliklerle 200 metrenin altına inerken, genişlikleri de yatay olarak genişletilebilecek. Topbaş, "Mimari yeteneğiniz ve projenize göre bir metrekare üzerinde 138 bin metre yüksekliğinde de yapabilirsiniz. Kendileriyle konuştuğumda 300 metre yükseklik düşündüklerini söylediler. Geçmişte beş, altı, yedi emsal yapılara izin verilmiş ama yapı üç emsal kuralına uygun yapılacak. Bu arsa üzerinde 146 bin metrekarelik inşaat hakkı var, bu yatay kullanılarak değişiklikler yapılabilir" dedi.
Sıradaki projeler
Dubai Holding İcra Kurulu Başkanı Muhammed El Gergavi, dün İstanbul'da düzenlediği basın toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İstanbul için 5 milyar dolar olarak belirledikleri yatırım rakamının 10 milyar dolara kadar çıkabileceğini söyledi. Dubai Holding ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklık yapması öngörülen diğer projeler şunlar:
Karayolları 17'inci Bölge Müdürlüğü'nün Zincirlikuyu'daki 80 dönümlük arazisinde otel ve alışveriş merkezi olarak kullanılacak gökdelenler, Kartal Çimento Fabrikası bölgesinde 400 dönümlük alanda turizm merkezi, Tuzla Sabiha Gökçen Havalimanı ve F1 pisti çevresinde konut, alışveriş ve eğlence merkezi, Yedikule'de otel ve alışveriş merkezi kurulması bulunuyor. Belediye kendisine ait Levent ve Yedikule'deki arazilerin yanı sıra, Hazine'ye ait bazı arazileri ihale yoluyla satın alarak yatırım yapmayı hedefliyor.
Şu anda dünyanın en yüksek binası Tayvan'daki 101 katlı ve 501 metre yüksekliğindeki Taypey binası. İstanbul ve Türkiye'nin en yüksek yapısı ise Levent'teki 52 katlı ve 181 metre yüksekliğindeki İş Kulesi.


    http://www.radikal.com.tr/7611657611650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.