Duble 'çökük' yol!

Duble 'çökük' yol!
Duble 'çökük' yol!
Marmaris-Muğla duble yolu 2011'de 8 bin ağaç kesilerek bitirildi. Yol yaklaşık bir yılda 4. kez çöktü!

MARMARİS – Marmaris-Muğla duble karayolunun 4’üncü kilometresinde, aşırı yağış nedeniyle yolun bir şeridi çöktü. Bu sırada geçen bir araç olmaması faciayı önledi. Ulaşım tek şeritten devam ederken, Karayolları İzmir 2’nci Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu yolun kısa zamanda onarılarak tekrar trafiğe açılacağını söyledi.
Gökova-Marmaris karayolunun duble yol haline getirilmesi çalışmaları 2011 yılında tamamlandı. 7.8 kilometrelik üç şeritli yolun dörde çıkarılması için 8 bin ağaç kesildi, bölgede etkili yağışlar sonunda heyelanlar oldu. Geçen yıl Ocak ayında aşırı yağmur ve fırtına nedeniyle, Karadere ile Belbaşı mevkii arasındaki 3 kilometrelik mesafede değişik noktalarda kayalar yola indi. Yine Karadere’den Marmaris’e kadar olan 4 kilometrelik yolda da aynı sıkıntılar ile 5 ayrı yerde çatlama ve yarıklar oluştu. Müteahhit çatlamaların meydana geldiği altı ayrı noktada çalışma yaptı. Yol trafiğe açıldı, fakat birkaç ay sonra aşırı yağmur nedeniyle yolda tekrar çökmeler ve çatlamalar oldu. Dört kilometrelik bölüm tamamen sökülüp dolgular yeniden yapıldı ve geçen sezon ortasında tekrar trafiğe duble yol olarak açıldı.

METREKAREYE 142 KİLO YAĞMUR DÜŞTÜ

Marmaris ve çevresinde son 24 saat içinde metrekareye 142 kilo yağmur düşmesi sonucu Karadere mevkiinde yine yol çöktü. Altındaki istinat duvarının yıkılması sonucu bir şeridi çöken yoldan araç geçmemesi ise faciayı önledi. Trafik ekipleri yolda önlem alarak bir şeridi trafiğe kapattı.
Karayolları İzmir 2’nci Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Duble Yollar Kontrol Şefi Ergün Tekeli ve bölge müdürlüğünden gelen mühendisler eşliğinde bölgede inceleme yapıldı. Uraloğlu, yaptığı açıklamada "Muğla-Marmaris karayolunun 52’nci kilometresinde Marmaris’e 4 kilometre kala Karadere mevkiinde 03.00-05.00 arasında bölgeye yaklaşık 80 kilogram yağmur düştü. Su istinat duvarının temelini oyarak önce duvarı yıkmış. Yıkılmayla birlikte de Marmaris’e geliş şeridinin bir tanesinin altı oyulmuş. Yolun bir şeridini kapatarak çalışmalara başladık. Şimdi yolu tamamen karşı şeride verip gidiş geliş haline getirerek burayı onaracağız. Acil alınması gereken önlemleri alarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

'COĞRAFYA ZOR'
Aynı bölgede daha önce 3 kez sorun yaşandığının hatırlatılması üzerine Uraloğlu, "Bulunduğumuz coğrafya zor. Daha önce oluşan sıkıntılar giderildi. Bu onların dışında gelişen bir konu… Mühendislik yapılarda yıkılma riskini sıfıra indiremezsiniz. Her zaman bizim amacımız o riski küçültmektir. Burada da onu yaptık ancak bu gelişme oldu" dedi. (Mustafa SARIİPEK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1116562111656212

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Meyvalarını toplar olduk! - South pole

  Sık sık ekranlarda siyasilerin ağızlarından övgüyle duble yollar söylemlerini dinledik. İnanın bu duble yollardan bahsedilirken yakın gelecekte kalite açısından vereceği çatlakları sadece bir kışın yeterli olabileceğini düşünmüştüm. Şimdi yanılmadığımı anladım. Yandaş müteahhitlerce tüyü bitmemiş kişilerin nasıl sömürüldüğü ayan beyan ortaya çıktı. Bu duble yolların ömrü tek bir kışa bile dayanamadı. Yazıktır diyorum vatandaşın ödedikleri vergilere.Vay coğrafyasıymış. Yağan yağmurlar, karlarmış. Bu coğrafyanın şartları yollar göçtükten sonra mı hatırlanıyor? Sorun coğrafya da değil. Yollar yapılırken çalınan malzemede.

  Muhalefet isbasina.. - candeniz02

  Yollari hangi firmanin yaptigini,bu firmanin hangi zemin etut raporlarini hazirladigini cok merak ediyorum.Bunlardan hic bahsedilmiyor.Allah bilir bu yollar kimlere peskes cekilmistir.Tipki basbakanin kuvvetler ayriligindan sikayet etmesine sebep olan hastane peskes cekme olayinda oldugu gibi...Chp al sana malzeme iste,gitsene ustune!!

  Kimin Suçu - darwin3416

  Bu hatayı Başbakanın üstüne atmaya çalışan yorumcu kişiler yoludamı başbakan kendi elleriyle yapsın.

  Hayat Bilgisinden temel konular - rawnerve

  "Muhterem yetkili" mühendislikte sıfır hata yoktur demiş ama kendisine şunu sormak gerekiyor:o bir şeridi eklemek uğruna kesitiğiniz 8000 ağaç aslında toprak kaymasını engelleyen doğal unsur değil miydi?

  Vay be. - stokman

  Avusturyada Alpdaglarinin eteklerinde yasiyorum metrekareye düsen yagmurun,karin hele firtinanin hic hatti hesabi yok cografyasida oldukca sarp kayan göcen hic bir sey yok. Her sey artik allaha kaldi.

  Deprem vergileriyle yapılan duble yollar... - h.karasaban

  Deprem vergileriyle yapılan duble yol deprem olmadan 1 yılda 4 kere çöküyorsa, deprem oldugunda ne olacak bu memleketin hali...

  8000! - optikbaykus

  siz yaptığınız katliyamların hesabı için ahireti bekleyin. ama doğa beklemicek. bu yaptıklarınız için bir gün çok pişman olcaksınız!