Dubleks 'gemi' romörkör gelince KKTC'ye çekilecek

Dubleks 'gemi' romörkör gelince KKTC'ye çekilecek
Dubleks 'gemi' romörkör gelince KKTC'ye çekilecek

10 yıldır Göcek?te demirli duran yüzme havuzlu, saunalı, spor salonlu, helikopter pistli dubleks ?gemi?, uygun bir romörkör bulununca, çeke çeke altı günde KKTC?ye götürülecek. FOTOĞRAF: MUSTAFA SARIİPEK / DHA

MUĞLA - Armatör Kahraman Sadıkoğlu’nun 800 metrekarelik ‘denizkondusu’ My Fantasy’ye Kıbrıs yolu gözüktü. 
10 yıldan beri Göcek’in çeşitli koylarında kıyıya iple bağlı biçimde duran 40 metre eninde, 800 metrekare genişliğindeki yüzme havuzlu, saunalı, helikopter pistli, spor salonlu dubleks ‘gemi’ye son olarak Denizcilik Müsteşarlığı tarafından ‘sergi-gösteri gemisi’ statüsü verilmişti. Bu statü için My Fantasy ‘gemi’sinin karaya çekilerek gereken incelemeve ölçümlerin yapılması, ardından denize elverişlilik belgesi alması gerekti.
Ancak Muğla ve civarında 40 metre eninde, 800 metrekare genişliğindeki ‘gemi’yi karaya çıkarabilecek güçte ne bir vinç ne de bunu yapacak kapasitede marina bulunabildi. Bunun üzerine halen Mopak İskelesi’nde demirli olan My Fantasy’nin KKTC’nin Mogasa Limanı’nda bir çekek yeri ayarlandı. My Fantasy ‘gemi’si kendisini çeke çeke KKTC’ye götürecek bir romörkör bulunur bulunmaz KKKTC’ye doğru yola çıkacak.   
Göcek Liman Başkanlığı da, My Fantasy’nin Göcek Adası’nda gözetim altında demirlemesi için yazı gönderdi. Mopak İskelesi’nden Göcek Adası’na çekilmesi beklenen My Fantasy burada 48 saatlik bekleme süresinin geçmesi halinde her gün için yasal olarak bekleme ücreti alınacak. My Fantasy’nin römorkör tarafından çekilerek altı günde KKTC’ye götürülmesi planlanıyor. (dha)