Dublör vali can kurtardı

Alkollü araç kullandığı için otomobili bağlanan 30 yaşındaki Abdulmuttalip Demir, Setbaşı Köprüsü'ne çıkıp intihara kalkıştı.
Haber: SERKAN GÜLER / Arşivi

BURSA - Alkollü araç kullandığı için otomobili bağlanan 30 yaşındaki Abdulmuttalip Demir, Setbaşı Köprüsü'ne çıkıp intihara kalkıştı. İlle Bursa Valisi'ni isteyen Demir'i, "İşte vali" diye kravat takılıp getirilen garson Ahmet Karabulut intihardan vazgeçirdi.
Geçimini lahmacun satarak kazanan bir çocuk babası Abdulmuttalip Demir, önceki akşam
iki şişe bira içtikten sonra polise direksiyon başında alkollü yakalandı. Kesilen para cezasını borç bulduğu parayla ödeyebilen ve otomobilinin bağlanmasına sinirlenen Demir, intihar etmek için
Setbaşı Köprüsü'ne çıktı. Saat 02.00'de korkuluklardan kendini sarkıtan Demir, "850 milyon lira borcum var. Güçlükle geçiniyorum. İki şişe bira için
otomobil bağlanır mı? Polisin bu tutumunu protesto ediyorum" diyerek intihar edeceğini söyledi.
Sorununu anlatmak için önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i isteyen Demir, bunun mümkün olmayacağını anlayınca, bu kez Bursa Valisi Ali Fuat Güven'in gelmesini istedi. Demir'i ikna edemeyen polis, çareyi 'sahte vali' aramakta buldu.
Polis, o saatte açık olan Numune Pavyon'a gidip, iri-yarı görünümlü garson Karabulut'a kravat taktırıp olay yerine getirdi. Yanına iki polis verilen Karabulut köprüye gelince de, "Sayın valim hoş geldiniz. Sizi bu saatte rahatsız ettik. Ama burada bir kişinin hayatı söz konusu" diye karşılandı.
'Söyle yavrum derdini'
Köprüye gelen 'sahte vali', Demir'e "Söyle yavrum sorunun ne? Bu saatte beni çağırmışsın" dedi. Demir, önce şüphelendi ama sonra sahte valiye derdini anlattı.
'Sahte validen, otomobilini bağlatan polisler hakkında işlem yapılacağı, borçlarının ödeneceği ve kendisine iyi bir iş bulunacağı sözü alan Demir, bir buçuk saat süren intihar girişimine son verdi. Sağlık kontrolünden geçirilen Demir, karakolda ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.