Düğümü Adli Tıp çözecek

Edremit Lisesi öğrencisi Özgür Ünal'ın gözaltında ölümüyle ilgili düğümü 'adli tıp' raporu çözecek.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Edremit Lisesi öğrencisi Özgür Ünal'ın gözaltında ölümüyle ilgili düğümü
'adli tıp' raporu çözecek. Edremit Başsavcılığı, cesedi toprağa verilmeden önce Adli Tıp'a gönderip, ölümle ilgili soruşturma
başlattı. Adalet Bakanlığı ise, ölümün olduğu il olan Balıkesir Emniyet Müdürü Kemal İskender'in, Manisa ağırlıklı 'işkence'
siciline rağmen terfi ederek görevde tutulmasıyla ilgili başsavcılıktan bilgi istedi.
Edremit Başsavcılığı, gözaltına alındığı Edremit Emniyet Müdürlüğü'nden cesedi çıkan öğrenci Özgür Ünal'ın ölümüyle ilgili resen soruşturma başlattı. Özgür Ünal'ın cesedine ilk ön otopsiyi de yapan Başsavcı İbrahim Can Demircioğlu, ölüm nedeniyle ilgili kesin sonuç alınması için cesedi Bursa Adli Tıp'a gönderdi.
İki ay sürebilir
Özgür Ünal'ın gömülme işleminin bu nedenle cesetten parça alındıktan sonra yapıldığı öğrenildi. Hazırlanmasının iki ay kadar zaman alabileceği bildirilen Adli Tıp raporu, ölümün emniyetin savunması gibi intihar mı, yoksa işkence sonucu mu olduğuna netlik kazandıracak.
İçişleri Bakanlığı olayı araştırması için müfettiş görevlendirirken, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü de olayla ilgili başsavcılıktan acil bilgi istedi. Mevzuata göre, ölümün intihar değil işkenceden kaynaklandığının belirlenmesi halinde, emniyet amiri ve müdürünün sorumluluğu varsa, bunlar ancak Adalet Bakanlığı izniyle yargılanabilecek. Emniyet amirleri, adli görevleriyle ilgili olarak hâkim-savcı statüsüne sahip bulunuyor, haklarında doğrudan dava açılamıyor.