Düğünde bahşiş kazası: Altı ölü, 85 yaralı

Düğünde bahşiş kazası: Altı ölü, 85 yaralı
Düğünde bahşiş kazası: Altı ölü, 85 yaralı

Zincirleme trafik kazasında iki otomobil, üç belediye otobüsü ve bir kamyonet birbirine girdi. Yaralılardan 15?inin durumu ağır. FOTOĞRAF: ŞAHİSMAİL GEZİCİ / DHA

Haber: ŞAHİSMAİL GEZİCİ / Arşivi

ELAZIĞ - Düğün konvoyunda  bahşiş için yol kesenler nedeniyle meydana gelen zincirleme trafik kazasında iki otomobil, üç belediye otobüsü ve bir kamyonet birbirine girdi. Kazada altı kişi öldü, 15’i ağır, 85 kişi de yaralandı.
Elazığ’ın Baskil ilçesindeki önceki gün Filiz Tatar ile Taner Tutar’ın düğününe katılan davetliler, gönüllerince eğlendi. Saat 23.00 sıralarında biten düğünün ardından davetliler, konvoy oluşturup ilçede tur atmaya başladı.
Gelin arabası ve çok sayıda araç ilçe çıkışına geldiğinde, konvoyun önü  iddiaya göre bahşiş almak için Yakup Ö. tarafından kesilmek istendi. Yakup Ö., yönetimindeki belediye otobüsüyle aniden yola çıkınca Vahap Ö. yönetimindeki gelin arabasıyla çarpıştı. Kazaya, arkadan gelen iki belediye otobüsü, bir kamyonet ve bir otomobil daha karıştı.
Ortalık kan gölüne dönerken 55 yaşındaki Ahmet Özen, 76 yaşındaki Arif Solmaz, 56 yaşındaki Abide Ceylan,  50 yaşındaki Hasan Turan, 36 yaşındaki Mehmet Fuat Özturan ve 78 yaşındaki Elif Öztüran öldü. 15’i ağır, 85 kişi de yaralandı. Arkası ezilen gelin arabasındaki gelin ve damat ise kazayı yara almadan atlattı.
Kazanın ardından polis telsizlerinden anons yapılarak il genelindeki tüm ambulansların bölgeye sevk edilmesi istendi. Vatandaşların da yardımıyla araçlardan çıkarılan yaralılar, çok sayıda ambulans ve ilçedeki özel araçlarla Elazığ’daki hastanelere taşındı. Yaralılarla dolup taşan Fırat Üniversitesi, Eğitim ve Araştırma ile Harput Devlet hastanelerinde tam bir karmaşa yaşandı. Yaralılardan bazıları hastanelerde yer kalmadığından özel hastanelere sevk edildi.
Olay yerinde açıklama yapan Elazığ Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun, “Bölgede bir gelenek olan gelin arabasının önünü kesme olayı burada da yapılmış. Kaza da bu nedenle meydana gelmiş” dedi. Baskil Belediyesi’nde hizmet veren üç otobüs meydana gelen kazada ağrı hasar gördü. İlçede toplu taşımacılıkta kullanılan belediyeye ait otobüs kalmadı. Belediye otobüs şoförü Yakup Ö. gözaltına alınırken ölen altı kişi dün ağıtlarla toprağa verildi.