Düğünümde kar var mı?

Son kar yağışı tahminini saati saatine tutturan Meteoroloji
İşleri Genel Müdürlüğü, halkın en çok güven duyduğu kurumlar arasında yerini aldı.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Son kar yağışı tahminini saati saatine tutturan Meteoroloji
İşleri Genel Müdürlüğü, halkın en çok güven duyduğu kurumlar arasında yerini aldı. Merkez beton hazırlayan müteahhitten düğün hazırlığı yapanlara kadar birçok kişiden telefon alıyor. İstasyonda hâkim olan sessizlik hava durumunu öğrenmek isteyenlerin telefonlarıyla bozuluyor. Bazen bir iki günlük tahminler sorulurken, abartıp Haziran'ın hangi gününde yağmur yağacağını soranlar da var.
Göztepe Çiftehavuz'larda bulunan İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'ne ait gözlem istasyonu çalışanları 24 saat 'havayla' iç içe. Yüksek binaların arasında 10 dönümlük yeşil alanda kurulan istasyon, 1929'dan beri faal. 'Rasat Bahçesi' denilen alanda gözlem aletleri 'elektronik' ve 'manuel' olmak üzere iki bölümde. Yüksek atmosfer basıncını ölçmeye yarayan 'Radiosonde' aletinin hidrojen balonuyla 40 kilometre yükseğe uçurulması işin en heyecanlı kısmı. Çünkü balon patlarsa alet dağa, denize düşebiliyor. 'Radiosonde' aletini bulanlar 'bomba' korkusu yaşadığı için aletin üzerine "Bunu bulan jandarma ya da polise teslim etsin. Korkacak bir durum yok" yazılı!
Rasat görevlisi olarak altı yıldır çalışan Meteoroloji Mühendisi Hakkı Baltacı elektronik rasat aletlerinin kullanılmaya başlanmasıyla işlerinin daha rahatladığını söylüyor. Ancak yine de zaman zaman elektronik aletlerdeki bilgiler, elektronik olmayan aletlerle kontrol ediliyor.
24 saat esasına göre çalıştıklarını anlatan Baltacı, daha üniversite öğrencisiyken "Hava nasıl olacak" sorularıyla karşılaşıyormuş. "Eldeki bilgilerle tahminlerimi söylüyorum. Tahminlerim tuttuğu zaman çok mutlu oluyorum. İş heyecanım, işe olan aşkım artıyor" diyor.
En çok sigorta şirketleri arıyor
Döner Sermaye bölümünde çalışan Selma Hisarlı geçmişe ya da geleceğe dönük hava raporlarını isteyenlere yardımcı oluyor. Hisarlı rapor isteyenlerin yüzde 85'inin fırtınada evi hasar görenler olduğunu belirtiyor: "En çok sigorta şirketleri, mahkemeler ve müteahhitler bilgi istiyor. Mahkemelerden cinayet, trafik kazası gibi olaylarla ilgili rapor isteniyor. Beton dökecek müteahhit sıcaklığı, evlilik tarihi alan bayan o gün havanın nasıl olacağını soruyor."
Türkiye havada geçiş kuşağında!
İstanbul Bölge Müdür Yardımcısı Meteoroloji Mühendisi Ergün Güler'e göre tahmin oranlarını zirveye çıkarmak ekonomik güç ve teknolojik gelişmeye bağlı. 2003'e dek tahminde yüzde 84'lük başarı yakalanırken son bir yılda bu oranın yüzde 86'ya çıktığını anlatan Güler, "Avrupa'da beşinci sıradayız. Türkiye havada da geçiş kuşağında olduğu için küçük coğrafi nedenler atmosferde büyük olaylara yol açabiliyor. Bu yüzden uzun vadeli tahminlerde yanılmalar olabiliyor." diyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hava tahminleri 'meteor.gov.tr' adresi aracalığıyla internetten takip edilebiliyor.Yüz binlerce kişi 'havaya bakıyor'
'Bugün hava nasıl olacak' sorusu, yüz binlerce kişinin emek verdiği uluslararası bir faaliyetle yanıtlanıyor. Dünyada 10 bini aşkın kara istasyonu, 6 bin gözlem gemisi, yüksek hava sondajı yapan bin istasyon var. Türkiye'de de 1200 istasyon ve 4 bin personel havayı inceliyor.
İstanbul'da ikisi hava limanlarında, sekiz kara istasyonu var. Pilotlar da 'gönüllü olarak' merkezlere havayla ilgili bilgi iletiyor. 'Rasat Bahçesi'ndeki aktinograf, animograf, termomotre, higrometre, toprakmetre, pilüviyometre, barometre gibi aletlerle sıcaklık, basınç, rüzgâr yönü, şiddeti, hamlesi, toprak sıcaklığı, güneşin şiddeti gibi bilgiler toplanıyor. Ayrıca günde iki kez Meteoroloji balonu uçurularak 40 kilometre yüksekliğe dek atmosfer gözlemi yapılıyor. Bu bilgilerle hava hareketlerine ilişkin günde ortalama 50-60 harita çiziliyor. Veriler uydu fotoğrafları ve 15 dakikada bir radarlardan alınan bilgilerle destekleniyor. Haritalar 'tahmin uzmanları'nca yorumlanarak günlük, üç günlük, haftalık ve 10 günlük rapor hazırlanıyor.