'Dul kadın' tesadüfü

İşadamı İshak Alaton'un, cinayete kurban giden ortağı için sarf ettiği "Üzeyir Garih, öldürüldüğü gün dul bir kadına 10 bin dolar yardım edecekti" sözleri, dikkat çeken bir tesadüfle daha da tartışmalı hale geldi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - İşadamı İshak Alaton'un, cinayete kurban giden ortağı için sarf ettiği "Üzeyir Garih, öldürüldüğü gün dul bir kadına 10 bin dolar yardım edecekti" sözleri, dikkat çeken bir tesadüfle daha da tartışmalı hale geldi. Masonlukta 'tehlike' anlamına geldiği bildirilen 'dul kadına yardım' sözü, 'Beyaz
Enerji' davasında da geçmişti.
İşadamı Alaton 'dul kadın' ifadelerini, haber yapılmasına tepki göstermekle birlikte reddetmedi. Alaton, Garih'in mezarlıkta öldürüldüğü gün, kendisinden 'dul bir kadına yardım' amacıyla 10 bin dolar aldığını, bu paranın cinayet sonrası Garih'in otomobilinde bulunduğunu söylemişti.
Şimdi ilginç bir tesadüf gündemde. İki işadamından rüşvet almakla suçlanan Eski TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi, haziran ayındaki duruşmada, "Bu parayı bir çalışanımızın dul kalan eşine yardım için aldım" dedi. Karadeniz Enerji'nin sahibi Doğan Karadeniz de bu ifadeyi "Bu parayı genel müdüre gönüllü verdim, bir dul kadına ev alacağını söylemişti" ifadesiyle destekledi.
Davanın diğer sanıklarından Mustafa Gecek de rüşvet verme suçunu reddederken, "Selvi'ye 10 bin dolar verdim. Ancak bu dul bir kadına yardım amacıyla istenmişti, parayı kendisine havale ettim" dedi.
Bu ilginç çakışmadan sonra, 'dul kadına yardım' ifadesinin hem Garih cinayeti hem de 'Beyaz Enerji' davasında gerçekten ne anlamda kullanıldığı merak konusu oldu.
Akıllara, 'Bürokratlar, bu ifadeyi
bilinçli olarak mı kullandı, böylece mesaj mı vermek istedi? Eğer mesaj vermek istedilerse, hedef kimdi? Mahkeme ve siyasilere 'durum tehlikeli' mesajı verilmek istenmiş olabilir mi?' gibi sorular geldi.