Dumanaltı sosyalleşme için son gece!

Dumanaltı sosyalleşme için son gece!
Dumanaltı sosyalleşme için son gece!

Ankara Sakarya esnafı ?Sigaraya da yasağına da karşıyız? afişleri astı. İzmir 1. Kordon esnafı ise sigara yasağıyla birlikte müşterilerinin artacağından o kadar emin ki yer arayışına girdi! FOTOĞRAF: ABDURRAHMAN ANtakYALI / AA

Kafe, bar ve restoranların kapalı mekânlarında bu gece son kez sigara içilecek. Pazar gününden itibaren kamuya açık tüm mekânlar dumandan arınacak

ANKARA / İZMİR -  Bar, kafe ve restoranların kapalı mekânlarında sigara bu gece yarısından itibaren tarih oluyor. Kamuya açık tüm kapalı alanlanı kapsayan sigarasız hayat uygulaması 19 Temmuz pazar günü başlıyor. 
Bar, restoran ve kafelerin kapalı alanlarında tiryakiler bu akşam son kez sigaralarını tüttürecek, saat 24.00’den itibaren Türkiye’de dumansız yeni bir hayat başlayacak.
Düzenlemeyle, eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dahil kamu ve özel hukuk kişilerine ait tüm binaların kapalı alanlarında tütün ürünleri tüketimi yasaklanacak.

‘Asıl yasak sağlığı bozar’
Ankara Sakarya Caddesi esnafı uygulamayı ‘Sigaraya da Yasağına da Karşıyız’ afişleriyle protesto etti. İzmir 1. Kordon esnafı ise ‘artacak’ müşteri talebine cevap verebilmek için çare arıyor.
Sakarya Caddesi, başkentin bar ve birahaneleriyle ünlü bölgesi. Sakarya esnafı, sigara yasağının genişletilmesinden memnun değil. Tepkilerini ‘Sigaraya da yasağına da karşıyız’ yazılı afişleri asarak gösteriyorlar.
Esnaftan Cenk Ateş, sıkıntılarını anlattı:
“Sakarya Caddesi’ndeki işletme sahipleri ekonomik kriz nedeniyle zaten ayakta durmakta zorluk çekiyor. Sigara yasağıyla birlikte müşteri bulmakta daha fazla sıkıntı çekeceğiz. Yasağın kim tarafından, ne şekilde uygulanacağı konusunda yeterince bilgi sahibi olamadık. Bu konuda hiçbir resmi makam işletmecilere bildirimde bulunmadı. Dumansız Hava Sahası uygulamasından ve sağlıklı ortamların oluşturulmasından yanayız.  Ama yasağın kısa sürede, geniş kitlelerle görüşülmeden yürürlüğe konulmasını doğru bulmuyoruz.”
İşletmeci Murat Çinay da sigara içmeyenler için bir iyileştirme yapılmak istenirken diğer tarafta sigara içenlerin ve işletmecilerin haklarının göz ardı edildiğini savundu. Çinay, “Sigara yasağı bu haliyle halk sağlığını korumak bir yana, halkın ruh sağlığını bozacak” diye konuştu.
İzmir Kordon’da ise sigara yasağı sonrası artacak müşteri talebine hazırlanıyor. Esnaf müşterilerini daha rahat ağırlamak için Kordon’daki işyeri, apartman, giyim ve turizm firmalarının önünü akşam belli saatlerde, metrekare usulü kiralamak için belediyeye başvurdu. Kordon İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömür Şanlı, hazırlıkları anlattı:
“Yasak esnafı bir miktar sıkıntıya sokacak. 1. Kordon esnafının en büyük şansı çoğu işletmede bahçe bulunması.  Ama bahçesi olmayan esnafın işlerinde biraz durgunluk olacak. Bahçesiz işletmelerden kaçan müşteriler 1. Kordon’a gelecek. Belki de bahçeli alanlarımız müşteri talebine cevap vermede yetersiz kalacak. Kordon’daki işyeri ve  apartmanların ön kısımlarını akşam belli saatten sonra metrekare üzerinden kiralayabilmek için belediyeye başvurduk. Böylece hem devlete kazandıracağız, hem halkı o alanlardan yararlandıracağız.”

Boya, havalandırma masrafı azalır
Avrupa’daki bazı istatistikleri incelediğini belirten Şanlı, yasakla birlikte az gelişmiş ülkelerde sigara içimlerinin arttığını, gelişmiş ülkelerde ise tam tersinin yaşandığını söyledi:
“Almanya, İngiltere ve İskoçya gibi alkol tüketiminin çok fazla olduğu ülkelerde sigara yasağının ardından işletmelerin ciroları arttı. Bunda ailelerin çocuklarıyla da bu tür yerlerde zaman geçirme isteği etkili oldu. Biz de havalandırma sistemine o kadar ağırlık vermeyeceğiz. Nikotinden dolayı duvarlarımız çabuk kirleniyordu ve her yıl boyamak gerekiyordu. Bu olmayacak. Bilgisayarlarımız bozuluyordu. Bu tür masraflarımız aza inecek.” 

Bakanın tek doğru icraatı!
l KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES),  sigara içmeye ciddi sınırlamalar getiren yasa ile uygulamalarını desteklediklerini ve bunu da Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın tek olumlu icraatı olarak gördüklerini açıkladı.
l Uzmanlara göre dumansız hayat düzenlemeleri, sigarayı bırakmak isteyenlere de iyi bir fırsat sunacak. Halk sağlığı uzmanı Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu umutlu:
“Nasıl otobüslerde sigara yasaklandı herkes uyduysa, kahvehane gibi mekânlarda da sigaranın yasaklanmasına bir direnç olacağını sanmıyorum. Yasağın bu şekilde genişlemesi sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısını artıracak, bizim tahminimiz bu oran, sigara içenlerin yüzde 20-25’ini bulabilir. Bu treni kaçırmak istemeyenler, mutlaka sigara yasağının başlayacağı bugünlerde hastanelerin sigarayı bırakma kliniklerine başvurmalı. Sigara bıraktırma tedavisi uygulanırken bir yıl boyunca bir kişiden, çoğunlukla en fazla dört-beş kez kliniğe gelmesi isteniyor. Bu nedenle, ciklet ya da bant tedavisiyle sigara zahmetsizce ve kesin olarak bırakılabilir.”
l Alman Der Spiegel dergisi, Türkiye’de tütün ürünlerinin içilebileceği yerleri azaltan düzenlemeyi ‘Güle Güle Nargile’ başlığıyla duyurdu. Haberde yasakla birlikte Osmanlı kültürünün bir parçası haline gelen nargile geleneğinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı savunuldu.