Dumanlı: Robert De Niro'yu da tutuklayın, Jodie Foster'ı da tutuklayın

Dumanlı: Robert De Niro'yu da tutuklayın, Jodie Foster'ı da tutuklayın
Dumanlı: Robert De Niro'yu da tutuklayın, Jodie Foster'ı da tutuklayın
14 Aralık operasyonunda serbest bırakılan Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı: Kendi yolsuzluklarını gizlemek için bizi hedef aldılar, Türkiye'yi rezil ettiler

RADİKAL - "14 Aralık" operasyonunda mahkemece, yurtdışı yasağı konularak serbest bırakılan Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yaptı.


"TÜRKİYE BİR TİYATRO SEYREDİYOR"


Adliye önündeki kalabalığa seslenen Dumanlı, "Sizin çok yakından göründüğünüz ve izlediğiniz gibi Türkiye bir tiyatro seyrediyor. Kendi ayıplarını, kendi günahlarını, kendi yolsuzluklarını unutturmak için daha sansasyonel bir hadise çıkarmak için Zaman gazetesi ve Samanyolu televizyonunu hedef alarak basın özgürlüğünü tehdit altına alarak Türkiye'yi dünyaya rezil etmeyi göze alarak bir gazete binasına baskın düzenlediler. Bir genel yayın yönetmenini gözaltına aldılar, saygın bir televizyonun yöneticisini gözaltına aldılar" dedi.


"1 YILDIR YAPTIKLARI ÇALIŞMA ORTAYA ÇIKTI"

"Maskat belliydi" diyen Ekrem Dumanlı, "Algı operasyonunun hedefi belliydi. Kendi ayıplarını gizlemek için vatanın evlatlarını feda edenlerin niyeti belliydi. Türkiye büyük bir yara aldı. İnanın gözaltına alınmama üzülmedim. Bizi dünyaya rezil etmek isteyenler bizim hakkımızda suç isnat edecek 1 yıldır yaptıkları çalışma ortaya çıktı. Hiçbirşey gösterilmeksizin, terör örgütü üyeliğiyle, haşa... bu iddiayı sahiplerine iade ediyorum. Bana terör örgütü üyesi diyenlere aynıyla iade ediyorum" diye konuştu. "Sonuçta geldiler bizi gözaltına aldılar" diyen Dumanlı, "Gözaltına alınmaktan da korkmayız hapse girmekten de korkmayız. Bunlardan korkacağımızı düşünenler yanlış düşünüyor" ifadesini kullandı.

DE NİRO'YU TUTUKLAYINMahkemede Hollywood filmine atıf yaptığını söyleyen Dumanlı, savcıya şunları söylediğini aktardı: "Sayın savcım, Deep Impact diye bir film var. Orada kıyamet kopmak üzereyken Amerikan Başkanı siyah oluyor. Tarihte görülmüş değil. Bir siyahi insanın başkan olacağına dair emare yok. Sizin işlettiğiniz mantık devam edecekse, 15 yıl önce çekilen bu filmi yapanları tutuklamak lazım. O zaman oynayanları da tutuklayın, Robert De Niro’yu da tutuklayın, Jodie Foster’ı da tutuklayın."

"6 GÜNDÜR ÇEKTİĞİMİZ İZDİRABIN NEDENİ"


Dumanlı, "4 gün bekletildikten sonra karakolda bekletildikten sonra savcının huzuruna çıktık. Falan yazar şunu yazmış talimat verdiniz mi? Bizde kiralık kalem yok, satılık kalem yok. Bir tane haber; herkul.com'dan aynen alınmış bir yazı ve iki tane köşe yazısı. 6 gündür çektiğimiz ızdırabın nedeni. Serbest bırakıldım. Delil dedikleri bu haberi niye yaptın bu yazıyı niye yazdın. Biz kimseden talimat almayız. Talimat alanlar şimdi purolarını içiyorlar. Biz talimatla yazı yazmayız, talimat almayız" şeklinde konuştu. (dha)

Hidayet Karaca dahil 4 kişi tutuklandı

Ekrem Dumanlı'nın 'Saadet' günü