Dumansız hava sahasında 'tiryaki boru hattı'

Dumansız hava sahasında 'tiryaki boru hattı'
Dumansız hava sahasında 'tiryaki boru hattı'

Kahvehane müşterileri oyun masasından kalkmak yerine ucunda sigara bulunan hortumdan bir fırt alıyor ve ?tahliye hortumu?ndan dumanı üflüyor.

Haber: PINAR ÇITAK KOYGUN / Arşivi

İSTANBUL - 19 Temmuz’dan itibaren umuma açık kapalı mekânlarda tütün ve tütün mamullerinin kullanımının yasaklanmasının ardından, İstanbul Kağıthane’de kahveci Suat Karakaya, ‘hortumlu çözüm’ buldu.
Ordulu kahveci Karakaya, müşteri kaybına uğramamak için akla gelmeyen yöntem buldu. ‘Hortumlu sigara’ yöntemi kısa sürede ilgi odağı oldu. Buna göre, ince bir hortumun uçuna bantlanan sigara pencededen dışarıya bırakılıyor. Hortumun diğer ucunda masa başında oturan müşteriler dumanı hortum sayesinde çekerek hemen yandaki tahliye hortumuyla dışarıya üflüyor. Böylece içeride hiç duman olmuyor. Hortumlu çözümün mucidi ve 15 yıllık tiryaki kahveci Suat Karakaya, “Tiryakiyiz. Devamlı oyun oynadığımız için oyunu yarıda bırakamıyoruz.  ‘Hortumlu çözümde’ nargileden esinlendik” dedi.
Karakaya’nın kahve müşterileri ise, uygulamadan oldukça memnun olduklarını söyledi. 35 yıllık tiryaki Naci Ahıs, yaz aylarında bu çözümün rahat uygulanabildiğini, kış aylarında başka bir yöntem düşüneceklerini söyledi.