'Dümdüz git' diyen kaptan o mu?

Seferihisar'ın Sığacık Körfezi açıklarında batan kaçak teknesiyle ilgili çalışmalarda bulunan 50'nci ve son ceset tartışma yarattı. Önceki gün Selçuk Pananüs Sahili'ne vuran cesedin kolundaki kadın dövmesi ve Türkçe yazılar dikkat çekti.
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Seferihisar'ın Sığacık Körfezi açıklarında batan kaçak teknesiyle ilgili çalışmalarda bulunan 50'nci ve son ceset tartışma yarattı. Önceki gün Selçuk Pananüs Sahili'ne vuran cesedin kolundaki kadın dövmesi ve Türkçe yazılar dikkat çekti. Jandarmanın parmak izi çalışması sonucu boğularak ölen bu kişinin 34 yaşındaki Hüseyin Güzelcan olduğu anlaşıldı. Güzelcan'ın hırsızlık, adam öldürme ve dolandırıcılık gibi suçlardan 17 suçu bulunduğu ortaya çıktı.
Polis ve jandarma şimdi işsiz olan ve mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Basmane semti civarında dolaşan Güzelcan'ın ilişkilerini mercek altına aldı. Güzelcan'ın hafta sonu 90-500 metre derinlikteki sularda batan tekneyle yurtdışına çıkmak isteyen kaçaklar arasında olabileceği gibi, kaçaklara dümeni verip "Dümdüz gidin, iki saat sonra Sisam'dasınız" diye atlayan 'organizatör kaptan' da olabileceği öğrenildi. Faciadan kurtulan altı mülteciye önce fotoğrafından, sonra da cesetten teşhis yaptırılmaya çalışılacağı belirtildi.
Dokuz kişi Mısırlı
Öte yandan faciada ölenlerden dokuzunun Mısırlı olduğu anlaşıldı. Dün elinde fotoğraflarla morgları dolaşan Mısır Konsolosluğu yetkilileri ellerindeki fotoğraflara ve bilgilere göre bölgedeki en büyük kaçak faciasında ölen dokuz kişinin Mısırlı olduğunu tespit etti.