Dün dündür bugün bugündür!

Dün dündür bugün bugündür!
Dün dündür bugün bugündür!

28 ŞUBAT LA İLGİLİ YARGININ FİKRİ 16 YILDA TABAN TABANA DEĞİŞTİ

28 Şubat için 16 yılda hazırlanan iki farklı iddianame, siyasi koşullara göre yargının da farklı değerlendirmelerde bulunduğunu ortaya koydu.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Batı Çalışma Gurubu (BÇG) hakkında yargı iki ayrı soruşturma yaptı. 1997’deki soruşturmada savcı takipsizlik kararı verdi ve BÇG yapılanmasına ilişkin övgüler yaptı. 2013’te ise savcı TSK’yı eleştirdi, BÇG’yi yasadışı ilan etti.
Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı sıfatıyla Hasan Celal Güzel 1997 yılında BÇG hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, Güzel’in dilekçesinde BÇG hakkında ileri sürdüğü iddiaların doğru olmadığı gibi, söz konusu grubun ‘devlet düzenini korumak amacıyla yapılan çalımalar’ olduğu gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi. 2013’te ise Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, 1997’dekinin tam tersi değerlendirmelerde bulundu.

1997
Laliklik aleyhtarı faaliyetlerçok büyük gelişme kaydetmiştir.
TSK’nın görevi sadece ülke sınırlarını yabancı devletlerin ordularına karşı korumak değildir.
TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesinde ‘silahlı kuvvetlerin vazifesi Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş bulunan Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve kollamaktır’ denilmektir.
2206 yıllık mazisi olan büyük Türk Ordusu tarihi boyunca ülkesinin bütünlüğü ile birlikte düzenine sahip çıkmıştır. Bu husus ordumuzun tarihi misyonunun gereğidir.
Laik demokratik devlet düzenini korumak TSK ile birlikte Türküm diyebilen herkesin görevidir.
Bölücü ihanet hareketlerine karşı girdiği mücadelede yüzlerce belki binlerce şehit veren büyük Türk Ordusu ülkesinin rejimine karşı yönelen ciddi tehlikelerin de karşısına dikilmek zorundadır.
BÇG illegal faaliyet gösteren bir yapılanma değildir.
TSK ve BÇG devletimizin anayasal düzenini yıkmak amacıyla değil, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini korumak amacıyla çalışmalar yapmıştır.”
2013
Asker kişi devletin bir hizmetkârı olarak, devletin meşru yetkiye sahip organlarının hizmetindedir. Asker kişi devlet adamının yasalara uygun verdiği emri yerine getirir.
Milli bayramlarda ve şehirlerin kurtuluş günlerinde yaşanan seremoni ve törenlerde silahları ve disiplinli yürüyüşleri herkesin zihninde bir güç izdüşümü oluşturur. ‘Kurtarıcı meşru güç’ olarak, tankları ve top arabaları gibi her türlü askeri araç ve silahla teçhiz edilmiş vaziyette kamuoyunun önünde arzı endam eden bu güç geçekleştirdiği 1961 ve 1982 darbeleriyle, son kertede neler yapabileceğini de herkese göstermiştir. TSK’nın kuruluş görev, hizmet ve faaliyetlerine ilişkin kanun, yönetmelik, ve yönergelerde, irtica ve irticai faaliyet tanımlarına yer verilmediği gibi, söz konusu mevzuat hükümlerine irticayla mücadelenin iç güvenlik harekâtının konusu olmayacağı sonucuna varılmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vergileriyle alınarak, vatan savunmasında kullanılmak üzere TSK’nın hizmetine verilen silahlar milletin temsilcisi TBMM, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve toplumu oluşturan tüm bireylere karşı cebir, şiddet ve tehdit unsuru olarak kullanılmıştır. İç Hizmet Kanunu’nun 35. Maddesi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hiçbir unsuruna demokratik düzeni ortadan kaldırma, askeri dikta kurulmasına yol açabilecek askeri müdahalede bulunma yetkisi vermemektedir.
Yasadışı olarak kurulan ve bilahare TSK’nın kurumsal hiyerarşisini ele geçiren BÇG öncelikle yapılacak askeri bir müdahaleye karşı çıkabileceğini düşündüğü TSK personelini asılsız ihbarlar, gerçek dışı raporlarla ve tehditlerle emekliliğe zorlayarak TSK ile irtibatı kesilmiştir. BÇG, TSK’nın komuta kademesini tamamen kontrolü altına aldıktan sonra hükümet ve toplumun diğer kesimleri üzerinde baskısını giderek arttırmıştır.


  http://www.radikal.com.tr/114948011494803

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ah Yargı Vah Yargı - 850ahmet

  Ülkemizin yargılama tarihi ayıplarla doludur.Öğlesine ayıpları var ki.Özel olarak kurulan mahkemelerde üyelerin hukukçu olma şartı aranmamış ve verilen kararların temyizi olmadan uygulanmıştır.Hatta gezici mahkeme bir ilde yargılayıp beratına karar verdiği zanlı aynı suçtan başka ilde yargılamış ve idamına karar verebilmiştir.Başka bir mahkemenin başkanı sanığa "Sizi buraya getiren kuvvet böyle istemiştir" dedikten sonra anayasa mahkemesi başkanı bile olmuştur. Yüksek yargı mensupları hiç çekinmeden "brifink" gidebilmiş ve oradan aldıkları talimatlarla kara vermiş ve bir çok mağdur oluşturmuşlardır. 28 Şubat'ta verilen kararlar şimdi Danıştay genel kurulu kararı ile (En son Prof.Dr. Tatlı'nın mağduriyetinin ortadan kaldırılması)yok sayılması gibi garebetler o gün veya bu günde verilen kararların hangisinin huhuki olduğunu tartışır hale getirmektedir.28 Şubatta başörtülü öğrenciye ceza veren mahkeme bu gün baş örtülüyü derse almayan hocaya ceza vermektedir. Bunların tamamı mahkeme kararıdır. Maalesef 12 Eylül'de ortadan kaldırılan anayasanın "Anayasa Mahkemesi Üyeleri" üç yıl maaşlarını aldılar lojmanlarda oturdular ve makam arabalarını kullandılar.Adamına ve şartlara göre karar veren bu üyeler maalesef "Hukuk Fakültelerinden" mezun olmuşlar.Bu fakülteler daha düne kadar özerkti.Özerk üniversitelerden mezun olmuş hukukçu adındaki üyeler bu kararları verirken yorumlarını hak ve adalet ölçülerinde mi verdiler?Bu hukukuların bir gün hukuka ihtiyaçları olursa onları yargılayanlar adalet içinde olamaların dilemekten başka bir şey gelmiyor elimden

  KANAYAN YARAMIZ ADALET. - m.rozbilen

  Üzülerek belirteyim ki kanayan baş yaramız yargımızdır.Asla hukuk ve adaleti uygulamamış hamasi nutukların etkisinde kalmış,siyasi şartlara göre hareket etmiş,antidemokratik icraatlara çanak tutumuş hatta kimi yerde kendini bu rejimin yılmaz savunucusu kabul ederek hukuki olmayan kararlara imza atmıştır.Hatta daha da ileri gidersek yargı,demokratikleşmenin önünde en büyük engel olmuştur.Vesayetçilerin emellerini gerçekleştirmede baş yardımcı görevini üslenmiştir.Hukukta yer alan bağımsız,tabii ve bağlantısızlık kuralı yargımız tarafından ya uygulanmamış ya da buna müsaade edilmemiştir.Ayni olayda iki ayrı iddianeme hazırlayanlar,farklı yargı kararlarına imza atanlar bizim yargımız değil mi? Kimi suçluları kollayan kimini de özellikle düşünce suçlularına ceza yağdıran bizim yargımız değil mi? Oysa karşısında kendimizi güvende hissedeceğimiz hukuk ve adalet uygulamaktan başka ideolojik düşünmeyen,tabii,bağımsız ve bağlantısız olan gerçek mahkemeler isterdik.Medeni dünyanın mahkemeleri gibi.

  BU ÜLKENİN BAŞINA HANGİ İKTİDAR GELİRSE GELSİN - pispor

  biz bu kafa ise sittin sene adam olamayız.Biz geçmişimizle yüzleşip hatalarımızı onarmıyoruz biz geçmişimizle boğuşuyoruz intikam alıyoruz ve iktidara gelen her parti bunu yapıyor bu yüzden bu ülke sittin sene ne adam olur nede ileriye bir adım atar zaten biraz ekonomik olarak belli bir seviyeye geldik ya şimdi kendi geçmişimiz ile intikam duygusu ile savaşıp duruyoruz geçmişte bize dirsek atan kim varsa alıp mahkeme edip içeri tıkmak bir ülke böyle ilerlemez bu olsa olsa daha parçalanmayı bölünmeyi ve dağılmayı getirir sana yüzde elli oy vereni sen korudun gerideki yüzde elliyi kaybettiğinin farkına bir gün anladığında çok geç kalacaksın sayın başbakan