Dündar ve Gül için yürüyen gazetecilere gazlı müdahale

Dündar ve Gül için yürüyen gazetecilere gazlı müdahale
Dündar ve Gül için yürüyen gazetecilere gazlı müdahale
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasını protesto etmek için Ankara'da yürüyen gruba polis müdahale etti. Aralarıda CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün de bulunduğu gazdan etkilenen milletvekilleri hastaneye kaldırıldı.

RADİKAL - Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasını protesto ettikten sonra Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu önüne yürümek isteyen gazetecilere polis müdahale etti. Polisin biber gazından aralarında CHP  Milletvekili Levent Gök'ün de bulunduğu milletvekilleri hastaneye kaldırıldı.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasını G-9 Gazetecilik Platformu, Yüksel Caddesi'nde protesto etti.

Gazetecilere destek eyleminde, G-9 Gazetecilik Platformu derneği üyesi gazeteciler ellerinde, 'Gazetecilere dokunma', 'Savaşa hayır, gazetecilere özgürlük', 'Can Dündar, Erdem Gül yalnız değildir' yazılı dövizler taşıyarak basın açıklaması yaptı.

 
Yapılan basın açıklamasında, şöyle denildi: "Gazeteciler, hem halkın haber alma hakkının kullanıcısı hem de barışın savunucularıdır. Bugün, yaptıkları haberlerle barışa destek veren gazeteciler, savaşın aktörleri tarafından tutuklanmaktadır. Can Dündar ve Erdem Gül, halka yalan söyleyen iktidarı afişe ettikleri için tutuklanmıştır. Dündar ve Gül, herkesin bildiğini gösterdiği için tutuklanmıştır. Arkadaşlarımızı tutuklayanlar bilmelidir ki, işledikleri suçlar herkes tarafından bilinmektedir. Meslektaşlarımızı tutuklayanlar bilmelidir ki, işledikleri suçlar, onlar örtmeye çalıştıkça açığa çıkacaktır.

Arkadaşlarımızı tutuklayanlar bilmelidir ki halka karşı işlenmiş bu suçlar nedeniyle er yada geç adalete hesap vereceklerdir. Gazeteciler, halkın bilgilenmesini sağlayan haberleri yaptılar, yapıyorlar ve yapacaklar. Biz de gazetecilik mesleğini, gazetecileri ve halkın haber alma hakkını savunmak için sokağa çıkıyoruz.


Bizler, yalnızca Dündar ve Gül için değil aynı zamanda şu anda tutuklu bulunan 27 gazeteci için buradayız. Bizler yalnızca cezaevinde olan değil mesleklerini yapmalarına izin verilmeyen gazeteciler için buradayız. Bizler, yalnızca gazeteciler için değil, bütün bir demokratik ifade özgürlüğü alanı için buradayız. Şu anda burada olan ve olamayan herkes, gazetecilik mesleği ve barış için buradayız. O nedenle bir kez daha vurguluyoruz ki, gazetecilik suç değildir ve susmayacağız."

Daha sonra grup, İnsan Hakları Anıtı önünden Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara bürosuna yürümek istedi. Çevik kuvvet ekibi izin vermeyince çıkan arbedede gruba gazlı ve kalkanlı müdahalede bulundu. Bu sırada CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve diğer milletvekilleri olayları yatıştırmak için araya girdi. Gök ve diğer milletvekilleri gazdan etkilendi. Gazdan etkilenen Levent Gök Başkent Hastanesi'nde tedavi altına alındı. 
(Fotoğraflar: Selahattin Sönmez)

 

Cumhuriyet'e büyük destek: Direneceğiz!

ABD Ankara Büyükelçiliği: Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasından dolayı endişeliyiz

Can Dündar'ı daha iyi anlamak için 10 belgesel

Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasını dünya nasıl gördü?

Erdem Gül'ün annesi: Onu çay ve fındık toplayarak büyüttüm

 

Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar: Direneceğiz, kazanacağız!

Can Dündar ve Erdem Gül kendilerini nasıl savundu?