Dündar ve Gül'den AB mektubu

Dündar ve Gül'den AB mektubu
Dündar ve Gül'den AB mektubu
Can Dündar ve Erdem Gül, tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi'nden, bugünkü Türkiye-AB Zirvesi öncesinde AB liderlerine bir mektup gönderdi.

RADİKAL - Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi’nden, bugünkü Türkiye-AB Zirvesi öncesinde AB liderlerine bir mektup gönderdi. Mektupta, şunlara yer verildi:

DAYANIŞMA ÖNEMLİ VE ACİL

“Türkiye’nin Avrupa ailesinin bir parçası olduğuna ve tam üyelik hedefine inanan gazeteciler olarak, size Silivri Cezaevi’nden yazıyoruz. Düşünce ve ifade özgürlüğü, mensubu olduğumuz uygarlığın vazgeçilmez değeridir. Bu özgürlüğü kullandığımız ve halkın haber alma hakkını savunduğumuz için tutuklu yargılanıyoruz. Bu hafta sonu buluşacağınız Türkiye Başbakanı ve onun temsil ettiği rejim, insan hakları ve basın özgürlüğünü hiçe sayan politikası ve uygulamalarıyla tanınıyor. Hükümetleriniz, hepimizin yüreğini yakan mülteci krizi nedeniyle Ankara hükümetiyle müzakere halinde... Toplantınızda bu soruna kalıcı bir çözüm bulunmasını samimiyetle arzu ediyoruz.

Bu konudaki çözüm arzunuzun, Batı dünyasının da temel değerlerinden olan insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü hassasiyetinize engel olmayacağını ummak istiyoruz. Ortak değerlerimizin ancak ortak tavırlar ve dayanışma ile korunabileceğini hatırlatıyor, bu dayanışmanın önemli ve acil olduğunu belirtmek istiyoruz. Tutuklu gazeteciler adına Can Dündar Erdem Gül.”

ÖNCE HEDEF SONRA HABER OLDUK

Can Dündar, Hürriyet gazetesine önceki gün gönderdiği mektupta ise şunları dile getirdi: “Bu sabah, Hürriyet’in sürmanşetinde tutuklanma haberimizi görmek, tuhaf bir yabancılaşma yarattı bende. Gazeteciler haber yapar, haber olmaz. Ama içinden geçmekte olduğumuz zorlu dönemde ne yazık ki yazdıklarımız bizi önce hedef, sonra haber haline soktu. Bundan yılar mıyız? Tabii ki hayır! Daha önceki hukuksuzluklara imza atanlar bugün nerede ne haldeyse bugünküleri de aynı akıbet bekliyor. Biz dün de aynı özgürlük mücadelemizi veriyorduk, bugün de veriyoruz. İster içerde ister dışarıda. Bu gidişle çok fark kalmayacak zaten. Sevgiyle. Can Dündar.”

BEDELİNİ KORKMADAN ÖDERİM

Erdem Gül ise mektubunda şöyle dedi: “Tutukluluğumun ilk gününü tamamlamak üzere olduğum şu saatlerde içim rahat ve huzurlu. Biliyorum ki bu haberleri yazmayı tüm gazeteci arkadaşlar görev sayar. Tek huzursuzluğum, haber nedeniyle ödetilmek istenen bedelin çok ağır oluşu. Bunu da kişisel değil, bir ülke meselesi olarak görüyorum. Haber yazmanın çok tehlikeli bir hale gelişidir asıl kaygı verici olan. Bu, halka gerçekleri anlatmanın bedeliyse bu bedel tarafımdan korkmadan ödenecek.”DESTEK EYLEMLERİ

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması, birçok ilde protesto edildi. Çanakkale’de Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin çağrısıyla İskele Meydanı'nda toplanan grup, kordon boyunda Cumhuriyet gazetesini ücretsiz dağıttı.Grup adına açıklama yapan gazeteci Sermet Atadinç, “Özgür basın yoksa, özgür toplum yoktur. Dün gazetecileri tutuklayanlar, daha hemen sonrasında bunu haber yapan soruşturmayla ilgili bilgiler veren insanlar hakkında soruşturma açtılar" dedi.Bursa’da, Heykel semtindeki Atatürk Anıtı’nın önünde toplanan bazı STK üyeleri “Özgür Basın Susturulamaz” dövizleri taşıdı. Eskişehir, Antalya, Gaziantep’te de destek eylemleri vardı. (DHA)