'Dündar ve Gül'ün tutuklanması bir haysiyet sınavıdır'

'Dündar ve Gül'ün tutuklanması bir haysiyet sınavıdır'
'Dündar ve Gül'ün tutuklanması bir haysiyet sınavıdır'
Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasının, "Bağnazlığın, küstahlığın, yaptım-oldu aymazlığınınson tezahürü" olduğunu vurguladı.

RADİKAL - Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasına tepki gösterdi. 

"Can Dündar ve Erdem Gül bu toplumun vicdanıdır" başlıklı açıklamada şöyle denildi:

"Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül, MİT tırlarıyla ilgili yalanı teşhir ettikleri, gerçeği açığa çıkardıkları için tutuklandılar. Asıl yapmaları gerekeni yaptıkları, misyonlarının ve varlık nedenlerinin gereğini yaptıkları için cezalandırılıyorlar. Dolayısıyla, bu tutuklamanın hakla, hukukla, asgari adalet nosyonuyla, akılla, mantıkla, îzanla uzaktan ve yakından bir ilgisi yoktur. Bağnazlığın, küstahlığın, yaptım-oldu aymazlığınınson tezahürüdür. Bu tutuklama, rejimin asgari hukuk ve adalet kavramlarıyla da bir ilgisinin kalmadığını gösteriyor. Şimdilerde tam bir parti-devlet'edönüşmüş olan AKP iktidarı, genel olarak düşünce (ifade) özgürlüğüne ve özel olarak da basın özgürlüğüne düşmanlığını ve tahammülsüzlüğünü bir defa daha göstermiş bulunuyor. Unutmamak gerekir ki, ifade (düşünce) özgürlüğü tüm özgürlüklerin anasıdır ve basın özgürlüğü de ifade özgürlüğünün realize olmasıdır.

Başta basın emekçisi meslektaşları olmak üzere, özgürlük, eşitlik ve demokrasi diye bir kaygısı olan, haysiyet bilincine sahip olan herkesin bu haksız saldırı karşısında seslerini yükseltmeleri, Can Dündar ve Erdem Gül'e sahip çıkmaları gerekiyor. Unutmamak gerekir ki, bu bir haysiyet sınavıdır... Ve zamanında seslerini yükseltmeyenlerin seslerinin ilelebet kesilmesi kaçınılmazdır..."