Dündar ve Gül'ün tutuklanmasına gazetecilerden tepki yağdı

Dündar ve Gül'ün tutuklanmasına gazetecilerden tepki yağdı
Dündar ve Gül'ün tutuklanmasına gazetecilerden tepki yağdı
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, sevk edildikleri İstanbul Nöbetçi 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Tutuklama kararına gazetecilerden de tepki yağdı.

RADİKAL - Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, sevk edildikleri İstanbul Nöbetçi 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Tutuklama kararına Hürriyet Gazetesi yazarı İsmet Berkan, 'ben daha saçma sapan bir mahkeme kararı tahayyül edemiyorum' dedi.

İsmet Berkan : Ben daha saçma sapan bir mahkeme kararı tahayyül edemiyorum. Ortada bir devlet sırrı mı var? Devlet sırrı ortaya çıktığı andan önce sırdır. Bir sır ifşa olduğu andan itibaren sır değildir.Savcılık tarafından yürütülmüş bir dosya bu. Ben hakikatten anlamakta zorluk çekiyorum ve bu tutuklamanın intikam amaçlı olduğunu düşünüyorum.Arkadaşlarım serbest kalacaklar. Mesleklerini yaptılar diye insanları tutuklamaya başlarsanız nerelere varırsınız. Ben bu suçlardan defalarca yargılandım ama hiçbir zaman tutuklanmadım. Çok acayip bir durumla karşı karşıyayız.

Şirin Payzın: Erdem Gül ve Can Dündar'ın tutuklanması basın özgürlüğüne ve gazeteciliğe müdahaledir.. Demokrasiye ve bu ülkeye asla yakışmaz..

Yazar Özgür Mumcu: Bu karar Can Dündar ve Erdem Gül'ün suçunun ispatı değil iktidarın bir itirafıdır.

Doğan Satmış: Bu, basın tarihine geçecek bir hukuk skandalıdır. Basın Kanunu’na göre gazetede yayınlanan haberler için 2-4 ay içinde dava açılabilir, burada 5.5 ay sonra açılmış. İlk kez Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni ve Ankara temsilcisi tutuklanıyor. Bu Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçecek ve buna imza atanların özgeçmişinde yer alacak. Bugün alınan karar maalesef Türkiye’yi hem itibar hem basın özgürlüğü açısından birkaç kademe aşağı düşürecek.

Nagehan Alçı: Bu nedenle yargılanmaları doğaldır ama tutuklanmalarını yanlış buluyorum. Bunun üzerinden yerni bir tartışma başlayacak ama buy Türkiye’ye zarar verecek. Bu tutuklama kararını ben de yanlış buluyorum ve bize enerji kaybettireceğini düşünüyorum.