Dünya 1288 Türk'ü arıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı'nın verilerine göre, 1288 Türk, tüm dünyada aranıyor. Bunlardan 625'ini Türkiye, 663'ünü de diğer ülkeler arattırıyor.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı'nın verilerine göre, 1288 Türk, tüm dünyada aranıyor. Bunlardan 625'ini Türkiye, 663'ünü de diğer ülkeler arattırıyor.
Türkiye, 625 Türk vatandaşını, Türkiye'de işledikleri çeşitli suçlar nedeniyle İnterpol Genel Sekreterliği'ne üye 181 ülkede arıyor. Bunlardan 423'ü kırmızı bültenle, 114'ü difüzyonla (dağıtım), 86'sı da doğrudan taleple aranıyor. Türkiye'nin dünyada aradığı Türkler arasında ünlü isimler de var. İmar Bankası'nın içini boşaltmakla suçlanan Kemal Uzan ve kardeşi Yavuz Uzan, 'Kara Ses' Cemalettin Kaplan'ın oğlu Murat Kaplan, DHKP-C'nin lideri Dursun Karataş bunlardan bazıları.
Bir de diğer ülkelerin aradığı Türkler var. İnterpol Dairesi'nin kayıtlarına göre, toplam 663 Türk vatandaşı, yabancı adli makamların talebine doğrultusunda İnterpol'e üye ülkelerce aranıyor.
İade sayısı arttı
Geçen yıl, Avrupa ülkeleriyle imzalanan Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi (SİDAS) ve diğer ülkelerle imzalanan Adli Yardımlaşma Anlaşmaları çerçevesinde geçen yıl 36 zanlının Türkiye'ye iadesi sağlandı. Bu sayı bir önceki yıl 22'ydi. Aynı yıl, yine Avrupa ülkeleriyle imzalanan Hükümlülerin Nakline Dair Avrupa Sözleşmesi ve diğer ülkelerle imzalanan ikili anlaşmalar çerçevesinde yabancı ülkelerde yargılanıp ceza alan 23 hükümlü Türkiye'ye transfer edildi. Bir önceki yıl bu sayı da yedide kalmıştı. Geçen yıl Türkiye'ye transferi sağlanan suçlular arasında Soğuk Savaş'ta casusluk yapmakla suçlanıp ABD'de tutuklanan Mehmet Yıldırım gibi isimler de vardı.
Aralık'ta Türkiye'ye getirilen Yıldırım, Türkiye'deki İnfaz Yasası'nın avantajlarından serbest kaldı.