Dünya Bankası heyeti Hasankeyf'te

Dünya Bankası'ndan 85 kişilik heyet, tarihi Hasankeyf'i Ilısu Barajı'nın suları altında kalmadan gezdi.
Haber: ARİF ARSLAN / Arşivi

BATMAN - Dünya Bankası'ndan 85 kişilik heyet, tarihi Hasankeyf'i Ilısu Barajı'nın suları altında kalmadan gezdi.
Aralarında ABD, Almanya, Kanada, Çinli uzmanların bulunduğu heyet, Almanya, İsviçre ve Avusturya'nın vereceği krediyle yapılacak Ilısu Barajı altında kalacak olan tarihi Hasankeyf'te incelemelerde bulundu. Hasankeyflilerle sohbet ederek yapılacak baraj konusunda görüşlerini alan heyet, kaymakam Osman Varol ve belediye başkanı DTP'li Abdulvahap Kusen ile de görüştü.
Heyete başkanlık yapan ABD'li Michael Cernic, 25 yıldır Dünya Bankası'nda görev yaptığını belirterek, "Ilısu kesinlikle uluslararası koşullarda yapılacak. Henüz bölge halkı koşulların ne olduğunu bilmiyor. Hasankeyf belediye başkanının bu projeden şu ana kadar habersiz oluşu tuhafıma gitti. Oysa bu projeyi bilenlerin başında yerel yönetimler gelmelidir. Yeni yerleşim planı, kültür varlıklarının korunması ve çevreyle ilgili ciddi çalışmalar yapılacak. Bu nedenle projeyi halkla paylaşıyoruz" dedi.
Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, heyetin, Hasankeyf'in taşınacağı konusunda kesin bir görüş söyleyemediğini belirtti. Heyetle Başkan Kusen'in görüşmesi elektriklerin kesilmesiyle karanlıkta gerçekleşti. Kusen, "Geleceğimiz turizmdir. Hasankeyf, GAP'ın gözbebeğidir. Yılda 500 bin turist geliyor. İlçe sakinleri jet-ski kullanarak mı para kazanacak?" dedi. Heyetteki Alman arkeologlar ise dünyada hiçbir tarihi yerin tümüyle taşınamayacağına dikkat çekti.
Dünya Bankası, Ilısu Projesi'ne dahil değil. Ancak Dünya Bankası'nı bu tür projelerin yapımında belli standartlar var ve bunlara uyulması gerekiyor.