'Dünya barışı' için 40 bin TL bıraktılar kimse istemedi!

Almanya'dan emekli Mustafa ve Seher Solak, 'barış için kullanılması' isteğiyle varlıklarını bağışlamak istedikleri hazineden iki kez geri çevrilince, servetlerini taksiciye bıraktıklarını belirtti, parayı da geri almadı


Ankara’da bindikleri taksinin şoförü İzzet Erdem’e, içinde yaklaşık 40 bin lira tutarında para ve altın ile bazı tapular bulunan çantayı bırakan çiftin, İzmir’de oturan Seher ve Mustafa Solak çifti olduğu ortaya çıktı. Geçen cuma günü, 29 yaşındaki eşi Seher ile birlikte Ankara’ya giden Almanya’dan emekli 50 yaşındaki Mustafa Solak, iddiaya göre mal varlıklarını ’dünya barışına katkıda bulunmak için’ devlet hazinesine bağışlamak istedi. Daha önce yazdıkları bir dilekçelerinin cevapsız kaldığını öne süren Solak çifti, iddialarına göre bu ikinci girişimlerinde de parayı hazineye bağışlayamadı.

Euro, TL, altın ve tapular

Ankara’daki temaslarından sonuç alamayan Seher ve Mustafa Solak, İzmir’e dönmek için Esenboğa Havalimanı’na gitmek üzere 54 yaşındaki İzzet Erdem’in taksisine bindi. Almanya’ya gideceklerini söyledikleri taksi şoförüne "Sen iyi birine benziyorsun" diyen Mustafa Solak, içinde 18 bin 270 lira, 4 bin 410 euro, yaklaşık 15 bin TL değerinde altın, çek, bazı tapular ve hazineye yazılmış olan dilekçenin de bulunduğu çantayı verip, taksiden indi. Solak çifti, ardından uçakla İzmir’e döndü. Taksi şoförü İzzet Erdem, Solak çiftinin bıraktığı çantayı, Ankara Emniyet Müdürlüğü Bahçelievler Polis Merkezi’ne teslim etti.

Birçok yere dilekçe yazdıklarını, kimsenin yaptıkları bağışları kabul etmediğini öne süren Seher ve Mustafa Solak çifti, taksi şoförüne verdikleri çantanın içinde da, "Kendi rızamızla tüm mal varlığımızı bırakıyoruz" yazdıkları bir not bıraktı. Çantada bulunan tapudaki isimlerden, Solak çiftinin İzmir’in Alsancak Semti’nde oturduğu belirlendi. Solak çifti, önceki akşam Alsancak Polis Merkezi’ne çağırılarak, ifadelerine başvuruldu.

Kuruşumuz kalmadı

Seher ve Mustafa Solak, polis merkezinde, içinde yaklaşık 40 bin lira değerinde para, altın ve tapu bulunan çantayı, dünya barışına katkıda bulunmak için bağışlamak istediklerini, fakat yazdıkları dilekçelere cevap alamayınca, taksiciye bırakarak İzmir’e döndüklerini söyledi. Çıkışta basın mensuplarına tek kuruş paralarının kalmadığını söyleyen Mustafa Solak, Seher Güzel Solak’ın ikinci eşi olduğunu belirterek "Kararı birlikte aldık" dedi. Solak, "Babamdan kalan şirketteki hisselerimi, Almanya’daki birikimlerimi, tüm ziynetlerimi bağışlama kararı aldım. Bunu dünya barışı için yaptım. Mevlana’nın dediği gibi, uzay çağında herkes birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeli, savaşmamalı" dedi.

Paralar ne olacak

EMNİYET yetkililerinin verdiği bilgiye göre, taksici İzzet Erdem, çiftin arabasında bıraktığı paraları isterse alabilecek. Erdem, Bahçelievler Karakolu’na bıraktığı paraları geri almadığı takdirde, paralar tutanakla adli emanete teslim edilecek. Bir yıl süre burada bekletilecek para, daha sonra Milli Emlak’a kalacak. Araçta bulunan tapuların ise hiçbir hükmü yok. Tapular, varsa çiftin yasal varislerine devredilecek. Yoksa, bunlar da devlete kalacak . (dha)