Dünya basını: Birkaç saatlik yağmur sel oldu

LONDRA- Türkiye’de 31 kişinin ölümüne yol açan sel felaketi tüm dünyada yankılandı. Felaketin boyutunu ortaya koyan fotoğraf ve görüntüleri yayımlayan dünya medyası, “Sadece birkaç saat şiddetli yağmurların ardından sular birçok bölgeyi kapladı”, “Seller kaos getirdi” gibi yorumlar yaptı. Dış basında yer alan haberlerden bazıları şöyle:
New York Times: “Sadece birkaç saat şiddetli yağmurun ardından kentin birçok alçak bölgesi suların altında kaldı. Uzmanlar, bölgenin alçak vadilerindeki uygun altyapının yokluğunun kayıplara katkıda bulunduğunu söyledi.”
Times: “Seller yolları hızlı akan nehirlere dönüştürürken, yedi kadının kendilerini işte götüren minibüs içinde boğulmasına neden oldu.”
El Pais: “80 yılın en kötü yağmurları, Türkiye’nin kuzeyindeki bazı bölgelerinde büyük zarara neden oldu. Pazartesi günü başlayan şiddetli yağmurlar, İstanbul ve Trakya’da köprüler ve yolları yıktı ve yüzlerce evi su altında bıraktı.”
Guardian: “Seller İstanbul’da kaos getirirken en az 20 kişi öldü. Türkiye’nin yoksul kırsal bölgelerinden on yıllardır süren göçün sonucu olan hızlı nüfus artışı, 15 milyonluk metropolün yeterli altyapı olmadan ve zayıf şehir planlamacılığı ile gelişmesine yol açtı. ”
BBC: “Türkiye’nin en  büyük kentinin içinde ve civarındaki semtlere vuran seller, evler ve yolları bataklığa dönüştürdü.”
Liberation: “İstanbul tufan altında boğuldu. Şiddetli yağış İstanbul’da sellere neden oldu.” (anka)