Dünya basını buluşuyor

Dünyanın en büyük gazete ve dergilerinden çok sayıda temsilcinin katılacağı 'Dünya Gazeteler Birliği (WAN) 57. Genel Kurulu ve 11. Dünya Editörler Forumu', 30 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında
İstanbul'da gerçekleştirilecek. Organizasyonun açılış konuşmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

İSTANBUL - Dünyanın en büyük gazete ve dergilerinden çok sayıda temsilcinin katılacağı 'Dünya Gazeteler Birliği (WAN) 57. Genel Kurulu ve 11. Dünya Editörler Forumu', 30 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında
İstanbul'da gerçekleştirilecek. Organizasyonun açılış konuşmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak.
Müzede resepsiyon
90 ülkeden dünyanın önde gelen 1400 gazete sahibi veya genel yayın yönetmeninin katılımının beklendiği organizasyon kapsamında, Hilton
Oteli'nde 30 Mayıs Pazar günü, 'Arap ülkelerinde basın özgürlüğü: Ufukta yeni bir dönem mi var?' ve 'Dijital medyada fırsatlar ve kazançlar' konulu yuvarlak masa toplantıları yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu tarafından, aynı günün akşamı Arkeoloji Müzesi'nde katılımcılar
için hoş geldiniz resepsiyonu verilecek.
Yurtdışından çok sayıda basın mensubunun da izleyeceği toplantıların, 31 Mayıs Pazartesi günü Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek ortak açılış töreninde, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra WAN Başkanı Dr. Seok Hyun Hong, Genel Direktörü Timothy Balding, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Gazete Sahipleri Birliği Başkanı Aydın Doğan ile yazar Yaşar Kemal de konuşma yapacak.
Sharipov'a ödül
Törende, dört yıl hapse mahkûm olan Özbekistan Bağımsız Gazeteciler Birliği kurucusu ve eski başkanı Ruslan Sharipov'a değer görülen 'WAN Basın Özgürlüğü Altın Kalem Ödülü', Editörler Forumu Başkanı Gloria Brown tarafından Sharipov'u temsilen etkinliğe katılacak olan Elena Urlaeva'ya sunulacak.
Daha sonra geçilecek WAN Genel Kurulu'nda, 'Değişen iş dünyasında başarı stratejileri' konulu dört oturumda, 'İstikrar başarı getirir: Bir dünya firmasına değer yaratmak', 'Tiraj başarıları-Dünyanın en çok satan gazetelerinden alınacak dersler', 'Yeni reklam konseptleri', 'Gelişen pazarlarda gazetecilik. Kahramanlardan girişimcilere', 'Gazetecilikteki en iyi uygulamalar' gibi konular ele alınacak. Genel kurulda ayrıca, 'Medyadan manzaralar: Geleceğe uzanan yolun haritası' başlıklı oturum gerçekleştirilecek.
Ünlüler İstanbul'da
Dünya Editörleri Forumu'nda ise 'Gazetecilerin gazeteciliği yeniden keşfetmeye ihtiyacı var mı?', 'Dijital dünyada basının güvenilirliği: Yeni saldırılar, yeni cevaplar', 'Tabloid patlaması: Sınırı yok mu?', 'Birinci sayfa devrimi', 'Foto muhabirliği ve yeni görsel stratejiler', 'Arap basını: Bir yükselen değer' konulu oturumlar düzenlenecek.
Genel kurul ve Editörler Forumu' na, aralarında DOW Jones&Co. Başkan Yardımcısı ve The Wall Street Journal'ın dünya çapındaki yayıncısı Karen House, Washington Post İcra Kurulu Başkanı Donald Graham, İspanya'dan El Pais İcra Kurulu Başkanı Juan Luis Cebrian, Nokia Başkan Yardımcısı Anssi Vanjoki, İngiliz Independent News&Media İcra Kurulu Başkanı Ivan Fallon, MSNBC.com Genel Yayın Yönetmeni Dean Wright, The Independent Genel Yayın Yönetmeni Simon Kelner, The Times Yazıişleri Müdürü George Brock, Le Monde Genel Yayın Yönetmeni Edwy Plenel, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, El-Arabiya Genel Yayın Yönetmeni Salah Negm'in de bulunduğu çok sayıda medya yöneticisi katılacak.
Etkinlikler kapsamında, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda 'Info Services Expo 2004' konulu bir de sergi açılacak.