Dünya basını Ergenekon'u dakika dakika aktardı

Dünya basını Ergenekon'u dakika dakika aktardı
Dünya basını Ergenekon'u dakika dakika aktardı

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Ergenekon Davası'nın kararları açıklanırken, dünyanın önde gelen basın kuruluşları da son davayı yakından izledi.

Türkiye'nin gündemini 2007 yılından bu yana belirleyen en önemli maddelerden biri olan Ergenekon Davası'nda karar günü dünya basınının da gündemi oldu. Dış basının önde gelen gazeteleri, televizyonları ve haber ajansları, dün akşamdan itibaren bugün kararın açıklanacağını bildiren yayınlar yaptı.

Deutsche Welle, Reuters, Bloomberg gibi kurumlar davanın geçmişini detaylarıyla aktaran Levent Kırca, Osman Can, Nedim Şener, Hüseyin Ersöz gibi isimlerle röportajlar içeren geniş haberler yayınladı. Kararların açıklanmaya başladığı andan itibaren de hem ajanslar hem de BBC gibi televizyon kanalları Silivri'den canlı yayınlarla süreci dakika dakika aktarıyor.

İşte o yorumlardan bazıları...

AFP: Türkiye'de mahkeme aralarında eski bir genelkurmay başkanı da olan 275 kişinin İslamcı kökenli hükümeti devirmek için plan yapma suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti. Yüksek profilli bu dava Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın laik ve militarist rakipleriyle hesaplaşma sürecinde önemli bir sınav olarak görülüyor.

REUTERS: Türkiye'de mahkeme hükümeti devirmekle suçlanan yaklaşık 300 zanlının cezalarını vermeye başladı. Mahkeme cezaları teker teker açıklıyor. Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuü gibi yüksek profil zanlıların cezaları henüz açıklanmadı.

BBC: Türkiye'de mahkeme İslamcı kökenli hükümeti devirmekle suçlanan 21 kişiyi akladı. Beş yıldır devam eden "Ergenekon" davasında diğer 254 zanlı hakkındaki kararlar açıklanmaya devam ediyor. Zanlılar arasında eski bir genelkurmay başkanı ile subaylar, akademisyenler ve gazeteciler bulunuyor. 2008-2010 yılları arasında orduya komuta eden General İlker Başbuğ hakkındaki tüm suçlamaları reddetti.

EL CEZİRE: Türkiye'de mahkeme, 300'e yakın kişinin hükümeti devirmekle suçlandığı ve ülkedeki derin bölünmeleri ortaya seren davada, 21 kişiyi aklarken, bazı zanlılara 20 yıla yakın hapis cezaları verdi. Davanın görüldüğü Silivri'den bildiren El Cezire muhabiri Aylin Yazan, polisin binaya giden yolu kapattığını ve göstericilerin mahkemenin 10 kilometre uzağında beklemekte lduğunu belirtti.

(Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/114497011449701

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Muhabiri böye olanın haberi öyle olur - Dedemkorkut

  "AFP: Türkiye'de mahkeme aralarında eski bir genelkurmay başkanı da olan 275 kişinin İslamcı kökenli hükümeti devirmek için plan yapma suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti." Öncelikle, AFP muhabirinin haberinde, ya da sözününün türkçeye tercümesinde ne demek istendiğini anlayamadığımı belirteyim. Kim berat etmiş! 275 kişi mi? Eğer türkiye ile ilgili haberler dışarıya böyle veriliyorsa, ya da ol muhabirlerin türkçesi bu kadarsa, hem bize hem de bu haberi dinleyen yabancılara yazık oluyor. Sanıyorum dış basını temsil eden muhabirlerin önemli bir kısmını türk vatandaşları, geri kalanını da iktidarla arası iyi olmayanlarla dostlukları olan yabancılar oluşturuyor. Bu, "islamcı hükümet" tabirinden de anlaşılabiliyor. Hükümet edenler dindar olunca iktidar dini kurallara göre mi hareket ediyor, şeriat yasası mı uyguluyor da adı, "islamcı hükümet" oluyor anlamıyorum. Kanaatimce bu ifade, içinde gizli bir hınç barındırıyor. Muhabir, kurduğu bu tip bir cümleyle kendini rahatlatıyor. Ruhunu kemiren hazımsızlıktan bir nebze de olsa kurtulmuş oluyor. Eğer bu bir hatırlatma ya da detay olsaydı, hristiyan demokratlar iktidara geldiğinde adına "hristiyancı hükümet" eklenerek haber yapılması gerekirdi. Yapılıyor mu?