Dünya basını: Gösteriler bitecek gibi görünmüyor

Dünya basını: Gösteriler bitecek gibi görünmüyor
Dünya basını: Gösteriler bitecek gibi görünmüyor
Gezi Parkı'na müdahale dünya basınının gözünü yeniden Türkiye'ye çevirdi. Yorumlarda Erdoğan 'protestoları anlamamakla' eleştirildi.

Gezi Parkı’nda önceki gece tekrarlanan müdahale ve çatışma görüntüleri, dünya basınında yine geniş yer buldu. İngiliz yayın kuruluşu BBC “İstanbullu protestocular polise meydan okudu” şeklinde duyurduğu haberde çatışmaların yeniden şiddetlendiğini ifade etti. BBC, Gezi Parkı boşaltıldıktan sonra çatışmaların yeniden başladığını vurguladı. BBC, polisin biber gazı ve su sıkarak göstericileri dağıtmaya çalıştığını, Boğaziçi Köprüsü’nü de kapattığını duyurdu.
Gösteriler sırasında yaptığı canlı yayınla hükümetin tepkisini çeken Amerikan haber kanalı CNN, internet sitesinden verdiği haberde “Türk polisi, biber gazı sisi altında parkı boşalttı” başlığını kullandı. Haberde Erdoğan’ın polisleri göreve çağırdığı da vurgulandı.
Observer gazetesi yazarı Peter Beaumont, Başbakan Erdoğan’ı eleştirdiği yazısında, “Erdoğan, iki haftadır attığı yanlış adımlardan sonra protestoların nedenini hâlâ anlayamasa da, sonunda bunların kendisine ne kadar zarar verdiğini anladı” dedi.
Erdoğan’ın protestoları ‘çıkış noktası olan park projesine indirgeme taktiğini denediğini’, ancak bunun sonuç vermemesi üzerine başlangıçtaki pozisyonuna döndüğünü savunan yazar şöyle devam etti:
“Sorunun odağında Erdoğan’ın protestoların içeriğini tam olarak anlayamaması var. Erdoğan parkı boşaltma konusundaki kararlılığıyla savaşı kazanmış olabilir. Ama 10 yıllık iktidarındaki en büyük kriz henüz bitmiş değil. Halka, istedikleri özgürlüğü vermediği sürece de protestolar bitecek gibi görünmüyor.” 

‘Halkın rızasını almadan...’ 

Independent gazetesinde yazan Joan Smith, İstanbul protestolarına hükümetin verdiği tepkinin, “rejimin tüm çıplaklığıyla otoriter olduğunun görülmesini sağladığını” öne sürdü. Smith, “Modern dünyanın makul insanları bu olaylara belli bir noktaya kadar sabredebilir. Son birkaç haftada Türkiye’nin anlayışsız Başbakanı rızasız hükmetmeye çalışmanın sınırlarını keşfetti” dedi.
Katar merkezli El Cezire de polisin Gezi Parkı’ndaki göstericileri çıkardığını duyururken operasyonun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Ankara mitingindeki ‘boşaltın’ çağrısından sonra başladığına dikkat çekti.
İtalyan gazetesi Corriere Della Sera ise olaylarda çocukların da etkilendiğine dikkat çekti. Gazete, “Polisin, Gezi Parkı’nı eylemcilerden temizleme kararının ardından Türkiye yanıyor. Saldırı, parkta anneler ve çocukları da varken cumartesi akşamı aniden geldi. Polisler, gaz maskelerini taktıktan sonra megafonlarla derhal alanı boşaltmaları için uyardı” ifadelerini kullandı.
TOMA’ların önce Taksim Meydanı’nı temizlediğini ve halkı paniğe iterek parktan kaçışmalarını sağladığını yazan Corriere Della Sera, “Birkaç dakika öncesine kadar neşe dolu olan yer, gazın etkisiyle ağlayan çaresiz insanların kaçışmasıyla kısa sürede insandan arınmış bir hale geldi. Polisler, çadırlar, revirler ve kütüphaneyi coplarla yıkarak, bir tür ütopya haline gelen o küçük dünyayı yerle bir etti” diye yazdı.
Bir başka İtalyan gazetesi La Repubblica ise “Erdoğan kaslarını gösterdi” yorumunda bulundu. Haberde, “Parka müdahale, tehdidin ne kadar ciddi olduğunu ortaya koydu. Eylemcilerin paylaştığı fotoğraflara göre polis çadırları ve kamptaki reviri coplarla yıktı” denildi.

CNN’in çilesi

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili eylemler yurtdışında da sürüyor. Dün Almanya’nın Frankfurt ve Avusturya’nın Viyana kentlerinde Gezi direnişine destek mitingleri yapılırken ABD’nin New York kentinde de bir grup Türk, CNN New York binası önünde eylem yaparak uluslararası kanaldan, ‘Türkiye’deki direnişe daha çok yer vermesini istedi’. CNN, bu eylemden hemen önce ‘Her Şey Türkiye İçin Platformu’nun eylemine sahne olmuştu. Mitingin ardından CNN New York binasının önüne gelen ve Başbakan Erdoğan’a destek veren grup “Türk halkı CNN’in manipülasyonunu asla unutmayacak” yazılı siyah çelenk bırakmıştı.