Dünya basını Obama'nın TBMM mesajına kulak kesildi

Dünya basını Obama'nın TBMM mesajına kulak kesildi
Dünya basını Obama'nın TBMM mesajına kulak kesildi

ANKARA/İSTANBUL - ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyareti yabancı basının da ilgi odağı oldu. Ziyareti izlemek için Türkiye’ye gelen 135 yabancı gazetecinin yanı sıra Başkan Obama’nın kafilesinde yer alan 76 gazeteci de, ziyareti dünyaya duyurdu. Ziyaretin canlı yayın hakkı sadece TRT’ye verildi. TRT’den görüntü  alan CNN-International başta olmak üzere birçok uluslararası haber kanalı Obama’nın temaslarını izleyicileriyle ‘canlı’ olarak paylaştı. Obama’nın TBMM’den yaptığı konuşmanın satırbaşları ‘acil’ koduyla uluslararası haber ajanslarınca abonelere duyuruldu. Konuşmadan en çok alıntı yapılan cümleler “Amerika asla İslam dünyasıyla savaş içinde olmayacak” ve “Atatürk’ün Türkiye’ye mirası laik ve demokratik cumhuriyet yapısı” oldu. 

Obama’nın diplomasi sınavı
* Times: Obama diplomasi sınavı verdi. 1915 yılına dair Ermeni iddialarıyla ilgili bir soru üzerine Obama ‘soykırım’ kelimesini kullanmaktan kaçındı, kendi görüşünün değişmediğini belirtmekle yetindi.
* CNN: ABD ile Türkiye dünya için bir model olabilir. Obama Türkiye’ye verdiği önemi gösterdi.
* New York Times: Obama, Türkiye’yi Doğu ile Batı arasında köprü vazifesi gördüğünü söyleyerek övdü. Bir müttefik olarak Türkiye ’nin önemine vurgu yaptı.

Ortaklık ve barış
* Washington Post: Obama Türkiye’de ortaklığın ve barışın önemini vurguladı. ABD Başkanı, İslam dünyasına ulaşma arzusunda. Obama dostluk mesajı verdi ve işbirliğinin önemine dikkati çekti.
*BBC: Obama Amerikalılar ve Müslümanlar arasında daha büyük bağlar kurulması çağrısı yaptı.Başkan olarak bir Müslüman ülkeye yaptığı ilk ziyarette ABD’nin İslam’la savaş halinde olmadığını söyledi.
*Guardian: Obama Müslüman dünya ile ortaklığın Kaide iodeolojisi ile savaşta kritik önemde olduğunu vurguladı
*El Cezire: Obama Türkiye’yi terörle mücadele, Afganistan savaşı ve Ortadoğu barış sürecinde ABD’nin önemli bir müttefiki olarak niteledi.
*Los Angeles Times: Obama Türk parlamentosuna konuşmasında ortaklığı teyit ederken daha geniş bir kitleye seslendi: Bütün İslam dünyası.

‘Hataları düzeltti’
*Haaretz: Obama havaalanından kentin merkezine giderken çok az kişi Türk bayraklarını salladı.
* Reuters: Obama’nın temasları İslam dünyası tarafından yakından izleniyor. Obama, artan nüfuzuyla, İran ve Afganistan’da çözüm için yardımına ihtiyaç duyduğu Türkiye ile ilişkilerini yenileme arayışında.
* Le Soir (Belçika): ABD diplomasisi Türkiye’yi ılımlı İslam çerçevesinde gören Bush yönetiminin hatalarını düzeltti. Obama Türkiye’nin laiklik ilkesinin altını çizmeyi tercih etti. Obama, yedi yıllık gerginlikten sonra Türk yönetici ve kamuoyunun gönlünü tekrar kazanmak istiyor. 

‘Türkiye terfi etti’
Obama’nın Türkiye’nin AB üyeliğinden yana açıklamaları ve Rasmussen’in NATO Genel Sekreterliği’ne atanması için yapılan pazarlıklar Atina’yı kızdırdı. 
* Elefteros Tipos: Obama’nın ziyaretiyle kurulan yeni jeopolitik köprü Avrupa’yı endişelendirdi. 
* Ethnos: Ankara ABD’nin Şerifi. Başbakan Karamanlis’in Beyaz Saray’a Ege’ye müdahalesi için yalvardığı sırada Obama, Ankara’yı bölgedeki vekili ve stratejik ortak ilan etti. 
* Ta Nea: ABD, Türkiye’yi terfi ettirdi. AB ise Yunanistan’ı izlediği ekonomik politika nedeniyle gözaltında tutuyor. Bu çifte darbe.