Dünya basını öğrenci evlerini konuşuyor: Erdoğan'ın yeni cephesi!

Dünya basını öğrenci evlerini konuşuyor: Erdoğan'ın yeni cephesi!
Dünya basını öğrenci evlerini konuşuyor: Erdoğan'ın yeni cephesi!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kadın ve erkek üniversite öğrencilerinin ev paylaşmasına karşı yasal düzenleme yapılabileceğine ilişkin sözleri dış basında da geniş yer buldu.

Hürriyet Planet'in ' dünya basınından' konuya ilişkin yaptığı derleme şöyle:

Reuters: Karma öğrenci evleri Erdoğan'ın yeni, yersiz korkusu oldu 
Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan kadın ve erkek öğrencilerin birlikte yaşamasını engellemek için yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi. Erdoğan'ın bu açıklaması, özel hayata din temelli müdahale suçlamalarını tetikledi.

Devlete bağlı öğrenci yurtlarındaki karma bölümlerin yüzde 75'ini hali hazırda kapattıklarını ve bu doğrultuda devam edeceklerini belirten Erdoğan, aynı evi paylaşan kadın ve erkek öğrenciler hakkında şikayetler gelmesi halinde valilerin de müdahale için yetkilendirilebileceğini söyledi.

Erdoğan, Finlandiya'ya düzenlediği resmi ziyaretten önce düzenlediği basın toplantısında, "Bir kızla bir erkek özel müstakil evlerinde nasıl birlikte kalabilir? Siz kızınız ya da oğlunuz için böyle bir şeyi hoşgörüyle karşılayabilir misiniz?" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın karma öğrenci evi ya da yurtlarıyla ilgili sözleri Ak Parti 'nin hafta sonunda basına kapalı gerçekleştirdiği bir toplantıdan sızmış ve Türk gazetelerinde yer bulmuştu. Yardımcıları, Erdoğan'ın kayıt dışı öğrenci yurtlarını kastettiğini belirterek, tartışmaları hafifletmeye çalışmıştı.

'Çapulcu Evleri' tedirgin: Polis mi gelecek?

Sosyal medyada 'kızlı erkekli' eğleniyorlar!

AFP: Türkiye Başbakanı karma yurtlara karşı planı savundu 

Türkiye'nin muhafazakâr Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan , nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan laik ülkede tartışma yaratan bir planı savundu.
Erdoğan, parti grubunda yaptığı konuşmada, "Devlet yurtlarında kız ve erkek öğrencilerin birlikte yaşamasına izin vermeyeceğiz" dedi.
Erdoğan, "Karıştığı zaman her şey olur. Ailelerden şikayetler aldık. Bizden müdahale etmemizi istediler. Müdahale etmek bizim görevimiz" ifadesini kullandı.
Türkiye'yi 10 yılı aşkın süredir yöneten Erdoğan çoğunluğu Müslüman ülkeye İslami değerler empoze etmekle suçlanıyor.
Karşıt görüştekiler, Erdoğan'ın iktidarı döneminde Türk toplumunun her zamankinden fazla kutuplaştığı ve Türkiye'nin muhafazakar İslam'a doğru kaydığını savunuyor. 

Nazlı Ilıcak'tan Erdoğan'a sert sözler: Utanıyorum!

AP: Türk lider kadın ve erkek öğrencilerin üniversite yurtlarında ayrı kalacağını söyledi 
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetin vatandaşların yaşam tarzlarına müdahale ettiği yönündeki suçlamaları reddederek, partisinin anne babalara karşı bir görevi olduğunu söyledi.
Kız ve erkek öğrencilerin birlikte yaşaması konusu, laik kanunlar geçerli olan ancak Erdoğan'ın İslami eğilimli partisi tarafından idare edilen Türkiye'de hassas bir konu.
Başbakan Yardımcısı Arınç: Kaybeden kızlar oluyor

Wall Street Journal: Türkiye'deki kültür savaşında yeni cephe 
Daha üç ay önce ülke çapındaki hükümet karşıtı gösterileri başarıyla savuşturan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin sert kültürel tartışmasında yeni bir cephe açtı: Öğrenci evleri.
Çoğunluğu muhafazakâr Türkiye'de karma öğrenci evleri pek sık görülmüyor. Ama Erdoğan'ın sözleri sosyal medyada tartışma yarattı. Liberaller Erdoğan'ı vatandaşların özel hayatlarına müdahale etmek ve toplumu İslamileştirmekle suçluyor.


  http://www.radikal.com.tr/115931311593136

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - Selosl

  Terör örgütleri karma evleri tercih ediyorlarmış da o yüzdenmiş bu söylemler, şeriatçı terör örgütleri nereyi tercih ediyorlar peki? Tabiki de tayyib amcanızın çatısı altını.

  devlet muhazakar olmaz kişiler olabilir. - bizeke

  Benim anlamadığım bazı hususlar var.Ahlaki bir takım tedbirleri almak istiyoruz..Ancak bu tedbirlerin demokrasiye aykırı olmaması gerekir.Ayrıca. Bunların göstermelik olduğunu esas tehlkenin internetin karanlık yüzünde olduğunu farkında olmadığımızı zannediyorum.Faydası tartışılmayacak derecede bir devrim niteliğinde olan internetin bir de karanlık bir yüzü var.İnternette kadın satışı yapılıyor.En adi ve sapık porno sayfalarına girmek çoçuk oyuncağı.Kumarhaneler internet sayesinde evimizin içinde ancak cazino denilen yerler kapalı, her türlü terör propagandası yapılıyor.Muhafazakar bir gözle bakıldığında internetin karanlık yüzü sayesinde ortada dehşet verici bir manzara gözüküyor.Sitelerde yasa dışı işlemler devamlı görülüyor.Hakaret, sövme, iftira günlük olay haline geldi. İslam dinine karşı hakaretler en adi şekilde internette yapılıyor.Şimdi böyle bir manzara varken evler baskın yapılacağını ifade etmek ne anlama geliyor? İnterneti hayatımızdan çıkaramayacağımıza göre yapılacak iş internetin karanlık yüzünü gençler görmesinler diye aileleri eğitmek bu soruna değinmek.Bunu kabul etmek. Zira değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabul etmekten başka çare yok.Demokrasi insan hakları ve özgürlükler uğruna muhafazakar ülke yaratamayız.Muhafazakarlık olan bir ülkede internet olamaz. sosyal medya ve internetin karanlık yüzü varken anlaşılmaz bir şekilde ev baskınları yapmak ne kadar anlamlı ?yaşadığımız dünyanın gerçeklerini kabul etmekten başka çaremiz yok.Muhafazakar bir ülke olmak bu şartlarla mümkün değil.İsteyen kişilerin kendileri muhafazakar olabilir.

  Bir taş atıldı kuyuya.... - citizen

  Kişi kendi egolarını, dünya görüşünü dayatacağım diye dünyaya rezil etmeye devam ediyor koca ülkeyi...Bir taş atı kuyuya bakalım hangi akıllı ya da kaç akıllı çıkarabilecek oradan... Ya da çıkarabilecek mi...

  Yasim 58, böyle asagilik iktidar görmedim. - baizzet1925_379

  4x4x4 ile en alttaki ayarlamayi yaptilar nasil olsa. Simdide yukaridan asagiya hareketlendiler. Toplumun sabriyla, özelliklede gençlerin sabriyla oynamamak, sinamamak lazim. Onlar ne Erdogan, ne gündogan, nede Arinç-Dogan tanirlar.

  ... - alp dundar

  hazır Helsinki'deyken oradaki ilköğretim sistemini (iki dilli ve Avrupa'nın en iyisidir) incelese, üniversite kampüslerini ve yurtlarını gezse... bir faydası olur diyenlerden eksi puan, olmaz diyenlerden artı puan bekliyorum:))

  Reşit vatandaşlar - surrealist_tr

  18'ini doldurmuş kişilere, istekleri dışında karışılması,baskı yapılması düpedüz yaşam tarzına müdahaledir.Kimin nasıl yşayacağına o kimse kendi karar vermeli.Kendileri rıza gösterdikten sonra,müdahale yetkisi olmamasına karşın anne ve babalarda onayladıktan sonra devlet hiç karışmamalı.Mahalle baskısı hiç olmamalı