Dünya basını suikasti flaş haber olarak duyurdu

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi dünya basınında flaş haberdi. AP, AFP ve Reuters gibi uluslararası ajanslar cinayeti 'acil' koduyla verirken, gazete ve televizyonların internet siteleri de manşetlerine çekti.

İSTANBUL - Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi dünya basınında flaş haberdi. AP, AFP ve Reuters gibi uluslararası ajanslar cinayeti 'acil' koduyla verirken, gazete ve televizyonların internet siteleri de manşetlerine çekti.
BBC: İnternet sitesinde cinayeti manşetinde duyuran BBC, haberlerinde, "Dink milliyetçilerden tehditler alıyordu, Türkiye'nin en ünlü Ermeni sesiydi. Türk kimliğine saldırı suçlamasından hüküm giymişti. Uzmanlar, Türk milliyetçileri tarafından hain olarak görülen Dink'in öldürülmesinin bu yılki cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde siyasetçilerin milliyetçi seçmene yaranmaya çalıştığı Türkiye'de siyasi gerilimi yükselteceği yorumu yapıyor" dedi.
CNN: Haberde Dink'in Osmanlı döneminde Ermenilerin öldürülmesi konusunda açıkça konuşan bir Ermeni olduğunu, milliyetçilerden tehditler aldığını belirtildi. Dink'in arkadaşı gazeteci Andrew Finkel'in 'O büyük bir Türk vatanseveriydi' sözlerine yer verdi.
Reuters: Binlerce kişinin katıldığı protesto yürüyüşünde barış sloganları atıldığını duyurdu. Haberde Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde yaşanan siyasi gerilimle cinayet arasında bağlantı olabileceği anlatıldı. Ajans, Dink'in Ermeni soykırımıyla ilgili sözleriyle Türk yargısı ve milliyetçilerin öfkesini çektiğini belirtti.
AP: Cinayetin işlendiği sokakta toplanan binlerce kişinin trafiği engellerken, Dink'in posterleri eşliğinde ifade özgürlüğü, 'Türklerin Ermenileri katlettiğini söylediği için yargılanan gazeteci öldürüldü' anonslarıyla olayı duyuran ajans, 'Türkiye'nin çok tanınan bir figürüydü' dedi. AP, Dink'in yakın arkadaşı Türk gazetecilerin tepkilerine geniş ver verdi.
AFP: Taksim Meydanı'nda toplanan 2 bin kadar kişi, 'Hepimiz Hırantız, hepimiz Ermeniyiz' sloganı attı. Bazı protestocular, üzerinde Türkçe, Ermenice ve İngilizce 'Sevgili kardeşim' yazılı pankartlar taşıdı.
New York Times: Haberi internet sitesinde mansete taşıyan gazete, Dink'in hem Türk hem Ermenileri eleştiren bir gazeteci olduğunu vurguladı: "Dink aynı zamanda yurtdışındaki Ermenilerin, Türkiye'nin AB üyeliği için, soykırımı tanımasının öncelikli koşul olması için çalışmalarını de eleştirdi. Ancak bu tavrı daha az dikkat çekti" yorumunu yaptı.
CBS: Türkiye'de gazeteci, yazar ve akademisyenlerin sıklıkla yargılandığını ama bunlar arasında Dink'in ceza alan nadir kişi olduğuna dikkati çekti. CBS, Türk gazeteci ve aydınların şiddetli tepkilerini de aktardı.
The Guardian: AB'nin Dink Türklüğe hakaret davasının Türkiye'nin AB'ye üyeliği önünde bir bariyer olabileceği uyarısını hatırlatarak "Ermenilerin en ünlü sesiydi" ifadesini kullandı.
Yunan basını: Skai TV, "Ağzını kapadılar", ERT "Dink cinayeti skandal yarattı" dedi. Etnos gazetesi Dink'in tehdit edildiğini hatırlattı. Gazete, Türkiye'de gazeteci cinayeti başlığıyla verdiği haberde, Katimerini gazetesi cinayetin Türkiye'de skandal yarattığı yorumunu yaptı. (Dış Haberler)