Dünya basınına Türk kahvesi ikramı

"Özel cezvesinde ağır ağır pişirilen ve tercihen köpüklü olarak fincanlarına doldurulan Türk kahvesinin geçmişi 16. yüzyıla kadar gidiyor. Bir fincan sert, acı ve...

ANKARA - "Özel cezvesinde ağır ağır pişirilen ve tercihen köpüklü olarak fincanlarına doldurulan Türk kahvesinin geçmişi 16. yüzyıla kadar gidiyor. Bir fincan sert, acı ve siyah kahve, birçok Türk tarafından ithal cappuccino ve lattelere, hatta çaya tercih ediliyor."
Reuters haber ajansının dün dünyaya geçtiği 'Türk kahvesi' haberi bu satırlarla başladı. Haberde sayıları hızla artan kafe zincirlerinin kahveleri 'trend' haline gelse de Türk kahvesinin bu rüzgâra direndiği yorumu yapıldı. "Türk kahvesi için, Brezilya'dan ithal edilen kahve miktarı, son dört buçuk yılda 6 bin tona ulaştı. Çay tüketimiyse, beş yıl önceki 150 bin tonu katlayarak, geçen sene 220 bin ton oldu" denilen haberde Türk kahvesi tüketiminin 'kız isteme' gibi özel günlerde arttığı yazıldı. Kahvenin, Reuters'in ilgisini çeken bir başka yönü ise 'kahve falı'... Çok sayıda kafede Türk kahvesi içene fal bakıldığı da anlatıldı.