Dünya basınının gözü Türkiye ve Irak arasındaki trafikte

Dış basın, Türkiye, ABD ve Irak arasındaki diplomasi trafiğine geniş yer ayırdı. Gazeteler ABD'nin, sınır ötesi operasyonu engellemek için aktif bir tutum sergilediğini yazıyor.

İSTANBUL - Dış basın, Türkiye, ABD ve Irak arasındaki diplomasi trafiğine geniş yer ayırdı. Gazeteler ABD'nin, sınır ötesi operasyonu engellemek için aktif bir tutum sergilediğini yazıyor. Medyadan satırbaşları şöyle:
New York Times: Kuzey Irak'ta üstlenen Kürt militanların Türkiye'ye ölümcül saldırıları, Türkiye'nin Irak'ı işgal tehdidi acil diplomasinin odağına oturdu. Öte yandan Kürt militanlar (PKK'nın İran uzantısı PJAK) İranlı güçleri tuzağa düşürüp öldürüyor. Amerikalılar İranlıların acısını pek de paylaşmıyor. Hatta Tahran, Washington'un ABD'nin PJAK'a yardım ettiğini ileri sürüyor.
Washington Post: Türkiye sınıra yığınak yaparken Bush açık bir düşmanlığın patlamasını önlemek için her iki tarafla temasa geçti. Başbakan Erdoğan ve askerler sınır ötesi operasyonun PKK'nın oyununa gelmek olacağının farkında. Türkiye'nin istediği, ABD ve Irak'ın PKK'ya karşı harekete geçmesi için baskı yapmaktır.
Los Angeles Times: Krizi önlemek için Bush alışılmadık şekilde hem Türk hem Irak liderlerini aradı. Türkiye büyük bir baskın öncesinde diplomatik çabalara bir şans tanıma eğiliminde.
The Guardian: Türk ordusunun Irak'ı işgal tehdidi, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın diplomasiyi savaşa tercih ettiklerini söylemesiyle geri plana itildi.
Independent: Türk ordusu sınıra birlikler sevk etse de Türkiye Kürt asilerle meseleyi çözmek için diplomasiye devam sözü verdi. Ordu gazetecileri Dağlıca'dan men etse de analistler birliklerin Irak'a girdiğine inanıyor.
The Times: Erdoğan PKK'ya karşı operasyon için baskı altında. Partisi ihtiyatlı davransa da muhalefet partileri kan için uluyor ve onu yumuşak olmakla suçluyor.
Spiegel: Bölgedeki sorunun çözüme kavuşturulması için Amerika, İstanbul'daki Irak zirvesinde Türkiye ve Irak'la üçlü bir görüşme yapmayı planlıyor.
Die Welt: Türkiye Kürt ayrılıkcılara karşı ABD ile birlikte mücadele etmek istiyor. Sınır ötesi harekât Türk ve Kürt toplumu arasındaki uçurumu derinleştirecek.
Süddeutsche Zeitung: Dışişleri Bakanı Ali Babacan Bağdat'ta Kürt liderlerle pazarlık ederken, Başbakan Erdoğan, ABD ile birlikte PKK'ya saldırmak istiyor.
Berliner Morgenpost: Türkiye'nin Kürtlerle kanlı pokeri. 2006'da da İsrail ordusunun Hizbullah'a yönelik operasyonuyla başlayıp 34 gün süren savaş kan, para ve prestije mal olmuştu. PKK'nın elinde rehin Türk askerleri varsa olay yeni bir boyut kazanır. (Dış Haberler)