Dünya cesur bir adamı yitirdi

Dünyanın tanıdığı gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi Ermenistan, Avrupa ve ABD'de tepkiyle karşılandı, uluslararası sivil toplum örgütleri Türk toplumunun bazı kesimlerindeki 'derin hoşgörüsüzlüğe' dikkat çekti.

İSTANBUL - Dünyanın tanıdığı gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi Ermenistan, Avrupa ve ABD'de tepkiyle karşılandı, uluslararası sivil toplum örgütleri Türk toplumunun bazı kesimlerindeki 'derin hoşgörüsüzlüğe' dikkat çekti.
Ermenistan, AB'den en üst düzeyde tepki mesajları yağdı. ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği adına yapılan açıklamada saldırı "İğrenç" diye nitelenirken, Avrupa Parlamentosu'nun (AP)Türkiye Raportörü Camiel Eurlings, Dink için "Çok cesur bir insandı" dedi.
ERMENİSTAN
Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan: Hayatı boyunca halklar arasında uzlaşma, diyalog ve barış olabileceği inancıyla yaşamış Dink'in öldürülmesi nedeniyle derin bir şok içindeyiz. Koşullara bakmaksızın bu eylemi kınıyoruz ve Türk yetkilileri sorumluların kimliklerini saptamaya çağırıyoruz.
Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan: Bu tanınmış gazetecinin öldürülmesi, birçok soruyu beraberinde getirmiştir. Bu cinayet, en sert şekilde kınanmalı. Suçlunun bulunup cezalandırılması için elden gelenin yapılacağını umuyorum.
ABD
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği: İğrenç saldırının failinin süratle adalet önüne çıkarılacağını ümit ediyoruz.
ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Nicholas Burns: Konu Burns'ün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le yaptığı görüşmenin ana gündem maddesi oldu. "Şok geçirdim, büyük üzüntü duydum"diyen Burns, ABD Kongresi'nde onaylanmasına kesin gözüyle bakılan 'Ermeni soykırımı' yasa tasarısı arasında ilişki kurulmamasını istedi.
ABD Büyükelçisi Ross Wilson: Onu tanımaktan hep onur duyacağım. Umarım failleri kısa sürede adalet önüne getirilecektir. Büyükelçiliğin açıklamasında da 'saldırı' iğrenç olarak nitelenip sorumluların bulunması istendi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey: İnsanların fikirlerini özgürce ifade ettikleri için bir misilleme olayına maruz kaldığı durumları görmek istemiyoruz.
Amerikan Ermeni Meclisi (AAA): Bu bariz siyasal cinayeti kınıyor ve olağanüstü bir insan ve sivil haklar savunucusunun kaybının acısını hissediyoruz.
AVRUPA BİRLİĞİ
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis: Derin şoka uğradım ve üzüldüm. Dink, Türkiye ve bölgenin acıdolu tarihini yazma cesaretinde olan bir gazeteciydi. Çalışmaları, hep samimiyet ve uzlaşma ruhu içindeydi.
Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günther Verheugen: Bu cinayet bizi çok derinden üzmüştür. Bu suçu işleyenlerin istediklerine erişmelerine izin vermeyeceğiz.
AP Türkiye Raportörü Camiel Eurlings: Avrupa Parlamentosu ailesi olarak Dink'in ailesine, tüm Türk halkına başsağlığı diliyoruz. Yakın bir kişisel ilişkimiz vardı. Telefonla görüşmelerimiz oluyordu, mektuplaşıyorduk. Çok cesur bir insandı. Türkiye'nin gururlu vatandaşıydı. Hiçbir şekilde olayları provoke etmeyen bir insandı. Çok yumuşak bir karakteri vardı. Yapmak istediği tek şey, sadece görüşlerini dile getirmekti. Türkiye'nin ifade özgürlüğüyle daha güçlü ve modern bir ülke olacağını söylemişti. Kapalı kapılar ardında hep Türkiye'yi savunan bir insandı.
AP Türkiye Karma Parlemento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lajendik: Kendisini çok yakından tanıyan biriyim. Şok içindeyim, çok büyük üzüntü yaşıyorum. Hrant Dink inanılmaz sıcak bir insandı. Son derece cesurdu. Bunu yaparken amacı bölünmelere neden olmak değil, Türkiye'yi birleştirmekti.
AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn: Bu vahşi cinayetten şok oldum ve üzüntü duydum. Dink, Türkiye'de ifade özgürlüğünün savunucuları arasındaydı.
AB Dönem Başkanı Almanya'nın Büyükelçisi Escart Cuntz: Hrant Dink'i Türkiye'de ifade özgürlüğünün sembol ismi olarak görüyorduk.
Belçika Dışişleri Bakanı Carel De Gucht: Türkiye'yi, türlü görüşleri savunarak demokratik tartışmalara zenginlik katan gazeteci ve yazarları şiddet ve baskıya karşı her zamankinden fazla korumaya çağırıyorum.
FRANSA
Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac: Özgürlük ve insan hakları savaşçısı Dink, Türk-Ermeni uzlaşmasını savunuyor ve diyalog istiyordu. Türkiye'yi en cesur ve en özgür seslerinden birinden mahrum bırakan bu alçak ve iğrenç saldırıyı kınamaya yetecek kelime bulamıyorum.
Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy: Dink, insan haklarını savunan yiğit bir adamdı. Cesareti hayatına mal oldu.
Fransa'daki Ermeni Davasını Savunma Komitesi (CDCA): Gazeteci Hrant Dink'e yönelik korkakça saldırıyı en şiddetle biçimde kınıyoruz.
ÖRGÜTLER
Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International): Türkiye'de hâlâ ifade özgürlüğünü baskı altında tutan bir dizi sert yasa bulunmaktadır. Bu yasalar, hükümet yetkilileri tarafından yapılan ısrarlı resmi açıklamalar, devlet ve askeri yetkililerin kritik tartışmaları ve muhalif görüşleri kınamaları şiddet hareketlerinin ortaya çıkabileceği bir atmosfer yaratmaktadır.
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Avrupa Masası Başkanı Elsa Vidal: Hepimiz çok şaşırmış durumdayız. Umudumuz Türk yetkililerin derhal harekete geçmesi.Bu konuyla ilgili bir deklarasyon yayımlayacağız.
Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Ortadoğu Programları Koordinatörü Joel Campagna: Dink, bazı başka Türk gazeteciler gibi, mesleğini icra ederken de en ağır bedeli ödedi.
Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Aidan White: Dink Türk toplumunun bir kısmında derin köklere sahip hoşgörüsüzlük kültürünün kurbanı, skandal.