Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Altun: Paket yeni bir sayfa açtı

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Altun: Paket yeni bir sayfa açtı
Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Altun: Paket yeni bir sayfa açtı
Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi'ne ilişkin, "Paket, Türkiye için yeni bir sayfa açmıştır" dedi.

KAHRAMANMARAŞ - Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Başbakan Erdoğan ’ın açıkladığı ‘Demokratikleşme Paketi’ ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Paketin bütün maddelerinin yerinde olduğunu ve bir tane eksik şeyin bulunmadığını söyleyen Altun, paketin bütün maddelerinin Türkiye 'ye yarar getireceğini ve Türkiye'nin önünü açacağını vurguladı.

Altun, şunları kaydetti:

"Tabii daha devamı gelecek, Başbakan da bunu zaten vurguladı. Başbakan, 'Bu ilk değil son da değil' diyor. Paket, Türkiye için yeni bir sayfa açmıştır. Seçim kanunun değiştirilmesi bile, başlı başına bir reformdur. Demokrasinin omurgası, demokratik bir seçim kanunu, demokrasinin geleceğinin en büyük garantisidir. Bunun değiştirilmesi bile başlı başına çok önemli bir hamledir. Diğer sorunlar daha rahat çözülür."

12 Eylül 'ün getirdiği en büyük felaketin seçim kanunu olduğunu savunan Altun, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı paketteki maddelerle herkesin TBMM'de temsil edilmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Açıklanan maddelerin tamamını olumlu bulduğunu dile getiren Altun, "Olumsuz olan hiçbir madde yoktur. Nefret suçlarına ilişkin cezaların artırılması, farklılığına karşı suç işlenmesi ve onların kınanması veya horgörülmesi hususun suç sayılması, farklı dil ve lehçelerde okullarda derslerin verilmesi, köy isimlerinin halkın kendi istediği şekilde kullanılması, yardım toplama konusundaki kısıtlamanın kaldırılması da çok önemliydi" şeklinde konuştu.

İlkokullarda okunan andın kaldırılması yönündeki kararı da yerinde bulduğunu aktaran Altun, şöyle devam etti:

"Çok yanlış bir şeydi. Bütün dünyadaki 7 milyar insandan üstün olduğumuzu belirtiyoruz. Bu insanlık suçuydu. Bu bizi çok küçük düşürüyordu. Dünyada 200 devlet var. Binlerce millet var. 'Ben herkesten üstünüm' olmaz. Bu bir ırkçılıktı. Yine kılık kıyafete serbestlik getirilmesi de çok doğru. Paketteki maddelerin hepsi Allah için çok doğru ve yerinde bir karardır" ifadesini kullandı. (aa)