Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Altun: Paket yeni bir sayfa açtı

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Altun: Paket yeni bir sayfa açtı
Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Altun: Paket yeni bir sayfa açtı
Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi'ne ilişkin, "Paket, Türkiye için yeni bir sayfa açmıştır" dedi.

KAHRAMANMARAŞ - Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Başbakan Erdoğan ’ın açıkladığı ‘Demokratikleşme Paketi’ ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Paketin bütün maddelerinin yerinde olduğunu ve bir tane eksik şeyin bulunmadığını söyleyen Altun, paketin bütün maddelerinin Türkiye 'ye yarar getireceğini ve Türkiye'nin önünü açacağını vurguladı.

Altun, şunları kaydetti:

"Tabii daha devamı gelecek, Başbakan da bunu zaten vurguladı. Başbakan, 'Bu ilk değil son da değil' diyor. Paket, Türkiye için yeni bir sayfa açmıştır. Seçim kanunun değiştirilmesi bile, başlı başına bir reformdur. Demokrasinin omurgası, demokratik bir seçim kanunu, demokrasinin geleceğinin en büyük garantisidir. Bunun değiştirilmesi bile başlı başına çok önemli bir hamledir. Diğer sorunlar daha rahat çözülür."

12 Eylül 'ün getirdiği en büyük felaketin seçim kanunu olduğunu savunan Altun, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı paketteki maddelerle herkesin TBMM'de temsil edilmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Açıklanan maddelerin tamamını olumlu bulduğunu dile getiren Altun, "Olumsuz olan hiçbir madde yoktur. Nefret suçlarına ilişkin cezaların artırılması, farklılığına karşı suç işlenmesi ve onların kınanması veya horgörülmesi hususun suç sayılması, farklı dil ve lehçelerde okullarda derslerin verilmesi, köy isimlerinin halkın kendi istediği şekilde kullanılması, yardım toplama konusundaki kısıtlamanın kaldırılması da çok önemliydi" şeklinde konuştu.

İlkokullarda okunan andın kaldırılması yönündeki kararı da yerinde bulduğunu aktaran Altun, şöyle devam etti:

"Çok yanlış bir şeydi. Bütün dünyadaki 7 milyar insandan üstün olduğumuzu belirtiyoruz. Bu insanlık suçuydu. Bu bizi çok küçük düşürüyordu. Dünyada 200 devlet var. Binlerce millet var. 'Ben herkesten üstünüm' olmaz. Bu bir ırkçılıktı. Yine kılık kıyafete serbestlik getirilmesi de çok doğru. Paketteki maddelerin hepsi Allah için çok doğru ve yerinde bir karardır" ifadesini kullandı. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/115324111532414

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hüloogggg - Memet62

  Buda alevilerin icindeki truva ati,izzetinle birlikte düet yapin,Hülooggggg

  Herşey Açık Her Şey Belli - Benkaya

  Seni yok sayan bir demokratileşme paketine nasıl eksik bir şeyi yok diyebilirsin. Bu arkadaşlar hükümetle nasıl br ilişki içinde ortaya çıkarılarak gerçek yüzleri herkese gösterilmeli. . Bu kadar kör olunamayacağına göre geriye tek bir seçenek kalıyor, o da hükümetin kontrolü altında bir dernek bu. Bak aleviler menun diyecekler bu dernek üzerinden. Bu ayrıntı bile hükümetin demokrasi anlayışını ortaya koyan bir durum. Hükümete de ona çanak tutan çakma derneklere de alevilerle dalga geçtikleri için yazıklar olsun.

  Ehl-i Beytin telif hakki - publizist

  yok nasilsa. Kullanilmasi serbest. Alevilik haklari konusunda tek kelime aciklanmamasina ragmen aninda destekciler ortaya cikiyor.

  nerede? - gamzekurt

  "türküm, doğruyum, çalışkanım, yasam; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. ülküm; yükselmek, ileri gitmektir. ey büyük atatürk! açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. varlığım türk varlığına armağan olsun. ne mutlu türküm diyene!!!" Yukarıdaki metinde ırkçılık nerede? Yukarıdaki metnin ana fikri nedir? Ne anlatılmak istenmiştir? Ayrıca bu adam kim? Birileri "Türk" kelimesine çok bozuluyor, birileri de "Atatürk" kelimesine...