Dünya, Güneş ve Ay aynı çizgide buluştu

Dünya çapında amatör yıldız gözlemcileri ve gökbilimciler teleskoplarını temizleyip, dürbünlerini kılıfından çıkardı. Gözlerini Ay'a dikip, son üç yılın ilk tam Ay tutulmasını beklemeye başladı.

İSTANBUL - Dünya çapında amatör yıldız gözlemcileri ve gökbilimciler teleskoplarını temizleyip, dürbünlerini kılıfından çıkardı. Gözlerini Ay'a dikip, son üç yılın ilk tam Ay tutulmasını beklemeye başladı. Cumartesi gecesi yaşanan gökyüzü şöleninde Ay, Türkiye saatiyle 23.30'da Güneş'ten kendisine gelen ışığın Dünya tarafından neredeyse tamamen engellenmesiyle renkten renge girdi. Ay karardı, grinin tonlarına, koyu kırmızıya ve turuncu renklerine büründü. Bulutlu hava nedeniyle Türkiye'nin her bölgesinden izlenemeyen tam tutulma gece saat 00.44 ile 01.58 arasında yaşandı. Bu sırada Dünya ile Ay birbirine 'kavuşmuştu'.
Asyalılar Ay'ın batmasından dolayı tutulmayı uzun bir süre izleyemedi, Kuzey ve Güney Amerika'nın doğusundaysa Ay doğduğunda zaten yarısı tutulmuştu. Doğu Avustralya, Alaska ve Yeni Zelanda da bu sefer şanslarını kaçırdı, bu ülkeler 28 Ağustos'taki tutulmayı izleme fırsatını yakalayacak. Bir sonraki benzer Ay tutulması Türkiye'den ancak 20011 yılından izlenebilecek.
Tam Ay tutulmaları, Güneş, Dünya ve Ay aynı çizgide olduklarında gerçekleşiyor. Ay, Dünya'nın gölgesinin düştüğü alana giriyor, ancak bu sırada hâlâ görünmeye devam ediyor. Çünkü Dünya'nın atmosferinden kırılarak Ay'a yansıyan bir miktar Güneş ışığı, Ay'ı ürpertici bir koyu kırmızı ışıkla yıkıyor. Bu, çok sık rastlanan bir olay değil, çünkü Ay zamanının çoğunu Dünya'nın yörüngesinin ya altında ya da üstünde geçiriyor.