Dünya kaygı ile izliyor

Uluslararası toplum, Türkiye'deki sınır ötesi operasyon tartışmalarını yakından izliyor.

İSTANBUL - Uluslararası toplum, Türkiye'deki sınır ötesi operasyon tartışmalarını yakından izliyor.
Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da dün kabul edilen karar tasarısında Türkiye'ye 'Sınır ötesi operasyon düzenleme' çağrısı yapıldı: 'Askeri operasyon, bölgede gergin olan durumu daha da istikrarsızlaştıracaktır. Türkiye, sınır ötesi bir terör karşıtı operasyonun olası tüm olumsuz etkilerini değerlendirmeli ve bilgelik, ihtiyat ile itidal özelilklerini sergilemelidir.' Aynı tasarıda, ABD'in Irak'ı işgalinin de 'uluslararası hukukun büyük bir ihlali olduğu vurgulandı.
Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Pascale Andreani, tezkerenin TBMM'ye gönderilmesinin ardından "Duyduklarımızdan çok endişeliyiz" dedi. Andreani Fransa'nın Irak'ın bütünlüğüne ve egemenliğine bağlı olduğunun altını çizdi.
Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz Ankara'daki temaslarında nabız yokladı. Schulz, "Türkiye'nin alacağı askeri önleme ilişkin görüş almak istediklerini" belirtti.
Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye, Irak'ı tehdit etmiyor; sadece kuzeydeki problemle ilgili görüşlerini açıklıyor. Bu problem, diyalogla ve tarafların itidalli davranmasıyla yumuşar. Ben kesinlikle Türkiye'nin, 'Arap Birliği'nin tepkisi beni ilgilendirmez' dediğini işitmedim. Türk Dışişleri Bakanı da Kahire'ye gelecek. Son gelişmeleri ele alacağız."
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Irak'ın kuzeyinde önemli sayıda insanın yerinden edilmesi sonucunu doğuracak herhangi bir gelişmeden derin endişe duyduğunu söyledi.