@ismailsaymaz

Dünya Rizeliler Günü kutlu olsun!

'Küreselleşen' Rize Valiliği, 25 -26 Ağustos'u 'Dünya Rizeliler Günü' ilan etti. Bugün kentte yöresel kıyafetlerle bayram var.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - "...Dünyanın en büyük barış ve sevgi halkasını oluşturacak horona iştirak edeceklerdir!" Kim mi iştirak edecek? 'Dünya Rizeliler Günü'nde, yani bugün ve yarın kentte yaşayan vatandaşlar. Dahası var: Ev ve işyerlerine Rizespor bayrakları asılacak, geleneksel kıyafetler giyilecek ve yerel fıkralar 'vilayete' bildirilecek. Rize'ye gelemeyen de radyo ve televizyonlardan mesaj ve selam yollayacak.
Rize'nin Bilecikli valisi Kasım Esen, 10 ay önce Rize'ye vali olarak atanacağı kesinleşince, iki fikir geliştirdi: 'Dünya Rizeliler Günü' kutlamak ve 'Çay Müzesi' kurmak. Rizeliler işe sıcak bakmamış. Esen'in, 'Çay Müzesi' düşüncesini açtığı bir Rizeli, "Uyy bizum çay, muzelik midur!" demiş.
'Her yer vatan oluyor'
Müzeyi açan Esen, Rizeliler Günü için de geçen ocakta karar çıkarmış. Esen, kararı Rizelilerin dünyaya dağılmasına ve küreselleşmenin gereklerine bağlıyor: "Benim oğlan Amerika'ya yedi saatte gitti. Öğrenciyken İstanbul'dan Ankara'ya dokuz saatte gelirdik. Tüm dünya vatan oluyor. Biz de küreselleşmeliyiz."
Esen, küreselleşmenin gereklerine uyarak '2007/20' sayılı genelgeyi yayımladı ve ağustosun ilk pazarını 'Dünya Rizeliler Günü' ilan etti. Esen, 'kentteki sivil toplum örgütlerinin yetersizliği' yüzünden projenin şimdilik valilikçe yürütülmesi gerektiğine inanıyor. Törenler bugün Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayacak. İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde panel yapılacak, sergiler gezilecek, Sahil Parkı'nda halkoyunları gösterisi, konserler ve yöresel yemekler sunulacak. Yarın da İkizdere'de tulum ve kemençe eşliğinde horon, doğa yürüyüşü, yeniden horon, Rize Üniversitesi'ni ziyaret olacak. Genelgeye göre Rizeli'nin, 'Derinlere inme, iç ateşini yakma, kendini tanıma, kişisel mükemmelliğin başlangıç davası' olan bu iki gün boyunca tüm Rizelilere görevler düşüyor!
Rize'de yaşayanlar akrabalarını kente çağıracak, akrabalar ziyaret edilecek, geleneksel kıyafet giyecek, yöreye ait 'musikiler' dinleyecek, ev ve işyerlerini Rizespor bayraklarıyla donatacak. Ayrıca, "Dünyanın en büyük barış ve sevgi halkasını oluşturacak horona iştirak edeceklerdir!"
Gelmeyen selam göndersin
Gurbet ellerde yaşayan Rizeliler de 'küresel sorumluluktan' kaçamıyor. Onlara düşen 'vazifeler' de şöyle sıralanıyor:
Rize için ne yapabileceklerinin muhasebesini yapacaklar, Rize'ye gelemiyorlarsa bir yerel derneği ya da vakfı ziyaret edecekler, ev ve işyerlerine Rizespor bayrağı asacaklar, radyo ve televizyonlardan 'hasret ve selamlarını' iletecekler, Rize ile ilgili fıkraları vilayete bildirecekler, o gün muhtaç bir Rizelinin bir ihtiyacını karşılayacaklar. Göçmen Rizeliler hiçbir şey yapamıyorsa, "Dünyadaki Rizelilerin mutluluğunu madden ve manen isteyecekler!"
Tabi ki Rize'de bulunan bütün belediyeler ve kaymakamlıklar da 'seferberliği' yönlendirecek. Belediyeler yöresel yemeklerin topluca yenmesini teşvik edecek, tüm lokantaların yöresel yemek yapıp yapmadığını denetleyecek. Kaymakamlıklar da erkeklerin Rize bezinden yapılmış boyun atkısı, kadınların boyun eşarbı takmaları için teşvikte bulunacak.