Dünya Sağlık Örgütü: Değişen iklim hasta ediyor

Dünya Sağlık Örgütü raporu: Küresel ısınma yüzünden kolera, sıtma, tifo, eklem, sinir ve cilt rahatsızlıkları ile kene ısırığına bağlı beyin iltihapları artıyor.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri bazı hastalıklara yol açıyor. Kanada'nın Montreal kentinde yapılan BM İklim Değişikliği 14. Taraflar Toplantısı'nda Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi'nin açıkladığı 'İklim Değişikliği ve İnsan Sağlığı İçin Uyum Stratejileri' adlı rapor, tehlikeyi gözler önüne serdi. Raporda, iklim değişikliğinin sağlığa etkileri anlatılırken, acil önlem istendi.
Sıcak hava, yağış, sel...
Raporda, Avrupa'daki 900 milyon insanın artan sıcaklığa, yağış rejimindeki farklılık ve aşırı hava olaylarına, özellikle sıcak hava dalgaları, seller ve yoğun yağışa maruz kaldığı anlatılıyor. Rapora göre, Güney Avrupa'nın giderek kuraklaştığına ve Kuzey Avrupa'nın da daha sıcak ve yağışlı bir iklime kaydığına dikkat çekildi.
İklim değişikliği, sağlığı birçok şekilde etkiliyor. Avrupa, 2003'te bugüne kadar yaşadığı en sıcak hava dalgasına maruz kaldı. Aynı yıl 15 büyük sel felaketi yaşandı ve 250 insan öldü. Sel, 1 milyon insanı doğrudan etkiledi. Raporda, iklim değişikliğinin yoğun sıtma ve kolera vakalarına yol açacağına dikkat çekildi. Yine aynı yıl, sıcaklık değişikliğinin her hafta 1 derece ve Avrupa'nın ortalama sıcaklığının 5 derece arttığı belirtilerek, bunun sonucu salmonella (salmonellanın yol açtığı bağırsak enfeksiyonları, kolera, tifo) vakalarında yüzde 5-10 artış olduğu belirtiliyor.
'Polen sezonu 11 gün arttı'
Raporda, genelde sıcak iklimde görülen ve kuzey enlemlerinde görülmemesine karşın İsveç ve Çek Cumhuriyeti'nde lyme (eklem ve sinirlerde iltihaplanmayla, ciltte kronik döküntüler yapan hastalık) ile kene ısırığına bağlı beyin iltihabında artış olduğu yer aldı. Son 30 yıla göre 2003 yılında polen sezonunun 10-11 gün arttığı belirtilen raporda şöyle denildi:
Bazı ülkeler hazırlıklı değil
"Böylece, ne tür bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuz iyice doğrulanıyor. Bu değişikliğe bazı ülkeler hazırlıklı değil. Sağlık sistemlerinin hazırlıksız olması nedeniyle Batı Avrupa'da 35 binden fazla insan 2003'teki sıcak hava dalgasından öldü. Bu, iklim değişikliğinin tüm ülkeleri etkilediğini ve sosyoekonomik gelişmenin yetersiz olduğunu göstermekte.
Son 50 yılda sera gazları emisyonları artmaya devam etti. Tüm ülkeler emisyonları azaltmaya bugün başlasa bile iklim değişikliğinin etkileri uzun süre devam edecek. Vakit geçirmeden hakete geçmeliyiz. Potansiyel riskler belirlenmeli ve acil önlem alınmalı. Aktif önlemlerle halkı korumalıyız."
'Acil önlem şart'
Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi'nin açıkladığı raporda, iklim değişikliğinin insan sağlığı üzerinde yarattığı etkileri konusunda nasıl hareket edilmesi gerektiği de belirtildi. Rapor, insanlar ve sağlık sisteminin iklimle ilgili hastalıklara karşı nasıl adapte edilmesi konusunda yol gösteriyor. Rapora göre, felaketin önlenebilmesi için alınması gereken önlemler şöyle: İklim değişikliğinin halk üzerindeki etkilerini önlemek için sağlık sektörü acil önlemler almalı. Sağlık sektörü, önceden gerekli eylem planlarını diğer sektörlerle işbirliği içinde hazırlamalı. Bu planlar, bölgesel, ulusal ve bölgesel bazda sıcak hava dalgalarının yarattığı ısı değişiklikleri, seller, güçlü felaketler, sağlık istatistikleri, meteorolojik ve sosyoekonomik verileri içermeli.


    http://www.radikal.com.tr/7658847658840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.