Dünya 'sansürcü' Türkiye'yi konuşuyor

Dünya 'sansürcü' Türkiye'yi konuşuyor
Dünya 'sansürcü' Türkiye'yi konuşuyor

İstanbul Halkevleri üyeleri, TÜBİTAK?a ?alternatif? dergi kapakları postaladı.

İSTANBUL/ANKARA - TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik dergisinin Darwin sayısına uyguladığı sansür, internetteki bilim çevrelerinde de yankı buldu. Richard Dawkins’in resmi internet sitesi RichardDawkins.net’teki forum sayfasında ‘İslamcılar’dan Darwin’e yasak!’, ‘Kimse Türkiye’nin seküler olduğunu söyleyip beni güldürmesin’, ‘Bu, modern dünyayla geleneksel bakışın arasındaki uçurumun gün geçtikçe arttığının göstergesidir’,  ‘Atatürk gibi bilime önem veren bir liderin ülkesinde gelinen durum iyiye işaret etmiyor’ gibi yorumlar yer aldı.
Bilim, teknoloji ve gelecek dergisi Discover ise internet sitesinde, ‘Darwin, Türkiye için tehlikeli bir konu’ diyerek Bilim Teknik dergisine uygulanan sansürü haber yaptı. ‘TÜBİTAK, Darwin’i kapak yapan Bilim ve Teknik Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni’ni görevden aldı’ diyen dergi, Türk basınının olaya verdiği tepkiye de geniş yer ayırdı.  Bilim dergisi Nature’ın internet sitesiyse Türk halkının TÜBİTAK’a gösterdiği tepkiyi haber yaptı. Haberde Şanghay’daki Çin Bilim Akademisi’nde görev yapan evrim biyoloğu Mehmet Somel’in “Bu yalnızca evrimle ilgili bir durum değil, Türkiye’nin en büyük bilim yayınının yeterliliğini sınayan bir durumdur” sözlerine yer verdi. 

‘Yöneticiler alınsın’
Toplumsal Etik Derneği Başkanı Ahmet Akgün, ‘TÜBİTAK yöneticilerinin görevden alınmasını ve ehil, objektif ve gerçek bilim adamlarının atanmasını’ istedi. (Yaşam servisi)