Dünya Sarıkamış ayısı görsün

Dünya Sarıkamış ayısı görsün
Dünya Sarıkamış ayısı görsün
Sarıkamış'ı 11 bozayının gözünden aktaran belgesel, Nat Geo'da gösterime girdi. 140 milyon kişiye ulaşacak belgeselde bozayılar 'kameraman' oldu.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

National Geographic Channel, Türkiye ’de ilk kez yaban hayatına dair bir belgesel çekti. Bozayılarla ilgili yapılan belgesel, yaklaşık 8 yıldır Kars Sarıkamış bölgesinde çalışmalar yapan Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ile birlikte hayata geçirildi. ‘Bozayının İzinde: Sarıkamış’ adını taşıyan belgeselin ilk bölümü dün akşam gösterime girdi. Nat Geo’da yapılacak Türkiye’deki gösterimin ardından Nat Geo Wild kanalında tüm dünyada gösterilecek.
Projenin liderliğini yürüten isim olan ilk Türk National Geographic kâşifi Şekercioğlu, National Geographic Channel ve Türkiye’nin buluştuğu projede önemli bir rol üstleniyor. Çekimleri Kars Sarıkamış ormanlarında tamamlanan belgesel, Nat Geo sayesinde Türkiye’nin yanı sıra dünyada 140 ülkede yaklaşık 140 milyon kişiye ulaşarak Sarıkamış’taki yaban hayatını bozayıların gözünden aktaracak.
Türkiye’de bozayılar konusunda yapılmış en kapsamlı araştırma çalışmasının belgeselleştirilmesi sayesinde, ülkemizin en büyük memeli kara hayvanı olan bozayıların ekolojilerine, daha etkin korunmalarına ve insan - yaban hayat çatışmasının azaltılmasına ilişkin önemli bilgilere ulaşıldı. National Geographic Channel Türkiye tarafından çekilen belgeselin sunduğu veriler ışığında Şekercioğlu tarafından projelendirilen Türkiye’nin ilk ‘Yaban Hayat Koridoru’ projesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın desteğini aldı. Bakanlık tarafından Sarıkamış ve Kafkas ormanları arasına 162 kilometre uzunluğunda ve 28 bin 542 hektar büyüklüğünde yeni bir muhafaza ormanı oluşturmak için çalışmalara başlandı. Türkiye’nin ilk, dünyanın ise sayılı yaban hayatı koridorlarından biri olan bu yeni orman ile vahşi hayvanlar için güvenli bir göç yolu için ilk adımlar atıldı. 

4 milletten 10 kişi ve 11 bozayı birlikte çalıştı 

KuzeyDoğa Derneği Başkanı, Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi, ilk ve tek Türk National Geographic Risk Alan Kâşifi Şekercioğlu liderliğinde hayata geçirilen belgeselde 10 kişilik profesyonel bir ekip ve 11 bozayı görev aldı. 5 bozayıya verici, 4 bozayıya kameralı verici takılırken 1 bozayıya sadece kamera takıldı. Böylece bozayılar bu belgeselde kameraman olarak da görev almış oldu. Çekimlerin ardından en genci 6 aylık, en yaşlısı 20 yaşında olan bozayılar sağlıklı bir şekilde doğaya geri döndü ve hayatlarına devam etti.
Bozayıların üstlerindeki ‘National Geographic CrittercamTM’ isimli özel kameralar, onların gözünden doğal yaşamlarını izleme şansını yarattı. Projenin 4 farklı milletten insanlardan oluşan ekibinde National Geographic Channel Türkiye yapım ekibi, Boğaziçi, Kafkas, Zagreb, Utah ve Zürih üniversitelerinden bilim adamları yer aldı.

Dünyada ‘bir ilk’ gerçekleşti

Belgesel için ekip National Geographic CrittercamTM ve GPS takip teknolojisini ilk kez birlikte kullanarak dünyada bir ilki gerçekleştirildi. National Geographic’in hayvanların üzerine yerleştirerek hayatlarını onların gözünden filme almak için kullandığı Crittercam isimli özel HD kamera, Türkiye’de ilk kez bu belgeselde kullanıldı. National Geographic’in okyanus biyoloğu Greg Marshall tarafından 1986 yılında köpekbalığı incelemeleri için tasarlanan Crittercam, yıllar içinde National Geographic, Marshall ve geniş bir ekibin katkıları ile daha da geliştirildi ve hâlâ geleceğe yönelik yeni geliştirmeler üzerinde çalışılıyor. Greg Marshall, Bozayının İzinde: Sarıkamış, belgeseli için bizzat Türkiye’ye gelerek belgeselin Crittercam ile en iyi sonuçlara ulaşması için görev aldı. Belgeselin Türkiye’deki yayın sponsorluğunu ise ‘ Yaşam için teknoloji’ sloganıyla Bosch Ev Aletleri üstleniyor.
Nasıl izlenir?
National Geographic Channel,
Türkiye’de DIGITURK 184. Kanal, Kablo TV, Teledünya 189. Kanal, Tivibu Ev 102. Kanal
ve Tivibu Web 102. Kanal’da 24 saat boyunca yayında. National Geographic Channel
global olarak 171 ülkede, 45 dilde yayımlanıyor ve 440 milyon evde seyrediliyor.