Dünya şehirleri dünyanın kültür başkenti İstanbul'da buluşuyor

Dünya şehirleri dünyanın kültür başkenti İstanbul'da buluşuyor
Dünya şehirleri dünyanın kültür başkenti İstanbul'da buluşuyor
2012 Yılında Temelleri Atılan Dünya Şehirleri Kültür Forumu ilk yılık zirvesini Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in himayesinde İstanbul'da yapacak.
Haber: ELİF KESKİN / Arşivi

İstanbul - Dünya Şehirleri Kültür Forumu İstanbul Zirvesi 13 Kasım’da başlıyor. Her yıl düzenli olarak dünya şehirlerinin yöneticilerini bir araya getirmeyi planlayan Forum, ilk zirvesini İstanbul’da yapacak. 15 Kasıma kadar sürecek olan Forum’da dünya şehirlerinin liderlerinin kentin kültür potansiyelini nasıl ortaya koyacağı, kültürün hizmet edip etmediği gibi sorulara yanıt aranacak. 2012 yılında İstanbul’un da aralarında bulunduğu sekiz küresel şehrin katılımıyla kurulan ve kısa sürede 23 üyeye ulaşan Forumun diğer kurucu üyeleri; Johannesburg, Londra, New York, Paris, Shanghai, Sydney, Tokyo.

Forumun amacı ise; kültürün dünya şehirlerinin ekonomik ve sosyal başarısına katkısı, kültürün bir dünya şehrini nasıl etkilediğine ilişkin bilimsel araştırmalar gerçekleştirmesi ve kültürün gelişimi için ne tür yöntemler üretilebileceği üzerinde çalışılması.
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in himayesinde gerçekleşecek zirvenin ev sahibi;İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü.

23 dünya şehrinin kültür yöneticilerinin katılacağı zirve boyunca katılımcılar, İstanbul’un kültür ve sanat dünyasından etkin isimlerle tanışma ve İstanbul’un tüm dünyayı büyülediği tarihi kültürel mekanlarını görme fırsatı bulacak. Zirve programı kapsamında Prof. Dr. İskender Pala’nın ‘Küresel Şehirler Ekseninde Kültür’ temalı bir konuşma, Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman da ‘İstanbul; Küreselleşme ve Yeni Kültürel Dinamikler’ temalı bir konuşma yapacak.

Forum oturumlarında şu başlıklar müzakere edilecek:
Yeni Kültürel Gündem: Dünya şehirlerinin liderleri kültürün tüm potansiyelini nasıl ortaya çıkarabilir?
Tüm dünya bir sahne midir? Kültür: uluslararası konumlanma, tanıtma ve içe dönük yatırım.
Biz inşa etsek gelirler mi? Kültürel altyapıya ilişkin yeni düşünceler: sürdürülebilir bir dünya şehrinin tasarlanması, inşası ve canlandırılması.
Peki bu aslında kimin şehri? Tüm vatandaşlar için kültür: katılımı genişletmek ve yaratıcı üretimi desteklemek.
Kültür hizmet eder mi? Kültür ve kamu hizmetlerine yönelik stratejiler.